Bratislava 19. júna 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič v utorok po tom, čo jeho poslanecký klub opustilo päť poslancov prekvapil tým, že na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii predstavil ako novú “posilu” matku zavraždenej Martiny Kušnírovej – Zlaticu, ktorá je podľa neho najsilnejším pilierom boja proti korupcii.

Na snímke predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina

Matovičova stratégia spočíva v tom, že prostredníctvom osoby Zlatice Kušnírovej sa chcel stať zjednotiteľom demokratických síl, podobne ako to predviedol v prezidentskej kampani, keď sprostredkoval spoločný obed Roberta Mistríka a Zuzany Čaputovej.

Teraz sa však má spoločného obedu zúčastniť omnoho viac subjektov a nie pre každý je Igor Matovič prijateľný, preto táto výzva na spoločnú diskusiu lídrov opozičných strán vyšla z úst Kušnírovej, ktorá, ako sa zdá po včerajšej tlačovej konferencii vstupuje do veľkej politiky, aj keď sama uviedla, že tak ďaleko – smerom k parlamentným voľbám – ešte nerozmýšľala.

Igor Matovič povedal, že stretnutie lídrov strán OĽaNO, SaS, KDH, SMK, koalícia Progresívne Slovensko/Spolu a Za ľudí sa má uskutočniť v najbližšom týždni. Je však veľmi otázne, či sa vôbec uskutoční, keďže napríklad líder KDH Alojz Hlina zaujal dosť negatívne stanovisko a má výhrady ku štýlu komunikácie Matoviča.

“Najúčinnejší spôsob ako nezrealizovať citlivé stretnutie je pozvať účastníkov takéhoto stretnutia cez kamery.
Stretnutie lídrov opozície sa organizuje ináč,” napísal v utorok na Facebooku ALojz Hlina.

Predseda KDH dodal, že mu je ľúto, že do toho politického zápasu bola vtiahnutá aj Zlatica Kušnírová. “Na obed s pani Kušnírovou pôjdem kedykoľvek a kamkoľvek, ale cynické politické a citové vydieranie, aké dnes predviedol Igor Matovič je predsa len problematické a nevytvára predpoklad na úspešné rokovanie o vzájomnej spolupráci,” uviedol Hlina.

Matovič včera dodal, že lídri opozičných strán budú “len veľmi ťažko” odmietať výzvu “dámy” Zlatice Kušnírovej k spolupráci.

Dodal, že je za to, aby opozičné strany spolu prijali “desatoro,” ktorého súčasťou bude aj to, že tieto strany nepôjdu do koalície so Smerom-SD, SNS a ĽSNS. Igor Matovič do spolupráce “demokratických” opozičných strán neráta stranu Sme rodina Borisa Kollára (viac v článku).

Napriek tomu, že nedávno založil kresťanskú platformu vo vnútri vlastnej strany, do opozičnej spolupráce prizýva aj liberálov z PS a SaS.

Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej – novej poslankyne EP za SaS Igor Matovič vsadil na citové vydieranie

“Musím priznať, že je to také citové vydieranie. Ja osobne by som tam išla kvôli pani Kušnírovej, nie kvôli pánovi Matovičovi a veľmi jasne by som to aj demonštrovala na začiatku,” povedala Nicholsonová pre TV Pravda. Dodala, že Richard Sulík by sa z úcty ku Kušnírovej mohol na spoločnom obede zúčastniť.

Povedala, že je prekvapená, ako sa Igorovi Matovičovi rozpadáva jeho projekt. “Keď on nemá poupratované vo vlastnom byte, pred vlastným prahom, tak by podľa mňa nemal k ničom vyzývať nikoho iného.”

“On si musí vo vlastnej hlave ozrejmiť, čo vlastne chce robiť a či má nejakú politickú budúcnosť. A až keď bude silný a bude mať nejaké vlastné portfóliu by mohol adresovať nejaké výzvy. Ja sa obávam, že do volieb to už nestihne.”

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj