Bratislava 10. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
Oboch mnohé spája a mnohé rozdeľuje. Opoziční politici Alojz Hlina z KDH a Martin Poliačik z Progresívneho Slovenska sa so svojimi stranami nachádzajú na hrane zvoliteľnosti do Národnej rady, ich politické názory sa zdajú diametrálne odlišné. Rovnako tak aj názor na šéfa Smeru-SD Roberta Fica, teda aspoň v otázke, či je Ficova politika liberálnou, alebo nie

Na snímke poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martin Poliačik

Podľa predsedu mimoparlamentného hnutia KDH Alojza Hlinu je bývalý premiér Róbert Fico (Smer-SD) liberálnym politikom.
Hlina uviedol, že predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico v nedeľnej relácii na TA3 do omrzenia opakoval, že je socialista. “Problém je, že Fico nie je socialista, je liberál, a navyše je predsedom strany, ktorej doktrínou je „urvi, koľko môžeš“. Čiže je liberál predsedajúci skorumpovanej strane. Je to liberál karpatského typu,” vyhlásil s tým, že to je zničujúca kombinácia.
Teda mala by byť, ak je Slovensko také, ako sa hovorí. Treba veci nazvať pravými menami. Raz sa ma niekto z veľmi konzervatívnych kruhov pýtal, že či si nemyslím, že spolupracovať so skorumpovaným smerákom je lepšie ako s liberálom. Odpovedal som, že otázka takto nestojí. Smer sú liberáli a skorumpovaní liberáli, takže správne by otázka mala znieť: Čo je lepšie? Spolupracovať so skorumpovaným liberálom alebo s liberálom?”
S označením Fica ako liberála ale nesúhlasí pravý liberál Martin Poliačik – odídenec z SaS a člen mimoparlamentného PS. Vo svojom komentári napísal: “Pravdou je, že náš stroskotaný expremiér môže byť na základe svojich doterajších činov i vyjadrení všeličím, ale určite nie je liberálom.”
Poliačik potom uviedol vlastnú definíciu liberálneho politika. “Liberál je demokrat, lebo vie, že demokracia je zriadenie, ktoré rešpektuje ľudské práva a slobody v najvyššej možnej miere. Liberál chce maximalizovať slobodu jednotlivca a od štátu očakáva, že bude realizovať politiky, ktoré tomu budú napomáhať. A to nie len rozširovaním osobných slobôd, ale aj mäkkými opatreniami, ktoré majú napomáhať, aby slobody neboli obmedzované nepriaznivými okolnosťami. Napríklad bojom proti sexuálnemu násiliu na ženách dokáže štát znižovať počet prípadov, keď sa ženy musia rozhodovať o živote násilne počatých detí.”
Dodáva, že moderná sexuálna výchova na školách dokáže znižovať počet nechcených tehotenstiev a tým pádom aj počet interrupcií. “Liberál tiež nechce, aby sa politici ako Ty starali do toho, ako sa žena alebo muž rozhodujú nakladať s vlastným telom. V prípade interrupcií má mať hlavné slovo žena a nie politici a to je niečo, s čím sa Ty nevieš stotožniť a to je rozdiel medzi nami liberálmi a vami konzervatívcami.”
Poliačik potom dodal, že s Hlinom má jedno spoločné. “Obaja chceme robiť politiku z presvedčenia, že môžeme urobiť niečo dobré. Ty s presvedčením, že dokážeš cez politiku nanútiť občanom a občiankam svoje hodnoty a ja zase, že Ti v tom cez politiku dokážem zabrániť. A radšej ľuďom umožním hľadať priestor pre vlastné šťastie spôsobom, ktorý sami uznajú za vhodný.
A potom je tu Róbert Fico, ktorý politiku vníma ako biznis a všetko prispôsobuje tomu, aby v ňom zostal čo najdlhšie. Povie čokoľvek, sľúbi čokoľvek a ani pri činoch takmer nemá hranice. Jedinými hodnotami sú zotrvanie pri moci, zisk a ochrana vlastných záujmov. A to nie je ani konzervatívec, ani liberál, ale mocibažný hajzlík,” uviedol poslanec Národnej rady Poliačik.


 
 
Príspevok Hlina a Poliačik sa sporia, či Robert Fico je, alebo nie je liberál. Hlina vysvetlil, prečo by si vybral do spolupráce radšej liberálov než Fica zobrazený najskôr Hlavné správy.