Užhorod 26. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)
 
Hlava Zakarpatskej oblasti štátnej administratívy Gennadij Moskal si myslí, že vedľa problémov s maďarskou menšinou, ktoré vyostrili vzťahy medzi Ukrajinou a Maďarskom, v regióne môže vzniknúť podobná situácia s Českom

Na snímke Gennadij Moskal

Počas vystúpenia v priamom prenose televízneho kanálu 112 Moskal pripomenul, že do roku 1944 patrilo územie Zakarpatskej oblasti Československu. A po príchode sovietov si podľa jeho slov mnohí obyvatelia ponechali české a maďarské pasy. “Teraz u nás začne seriál číslo dva v Česku sa nastoľuje otázka o poskytnutí občianstva bývalým poddaným Československa v Zakarpatsku,” vyhlásil.
V posledných dňoch sa predmetom sporov stalo vydávanie maďarských pasov obyvateľom regiónu v maďarskom konzuláte v meste Beregovo v Zakarpatskej oblasti. Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavol Klimkin kvôli tomu vyhlásil, že je pripravený vyhostiť maďarského konzula. V Budapešti to vyhodnotili ako nepriateľský krok, ktorý “by postavil vzťahy medzi oboma krajinami do iných rozmerov a nezostal by bez odpovede”.
 
Príspevok Hlava Zakarpatskej oblasti vidí hrozbu v Česku zobrazený najskôr Hlavné správy.