Hlasy z parlamentných volieb sa v Nórsku budú rátať ručne pre obavy z hakerov

Oslo 1. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Andrew Milligan/PA via AP)

Nórska vláda inštruovala dnes miestne samosprávy, aby v nadchádzajúcich parlamentných voľbách manuálne zrátali všetky odovzdané hlasy. Týmto spôsobom chce rozptýliť obavy z možnej manipulácie volebných výsledkov hakermi, informovala dnes agentúra DPA
Ilustračné foto

“Chceme rozptýliť špekulácie a neistotu týkajúcu sa výsledkov volieb,” povedal nórsky minister pre samosprávy Jan Tore Sanner.
Nórska verejnoprávna televízia a bulvárny denník VG predtým priniesli vyjadrenia počítačových expertov, ktorí v súvislosti s voľbami upozornili na riziko možných hakerských útokov. Ich terčom by sa podľa nich mohli stať skenovacie zariadenia napojené na internet, ktoré sa v Nórsku sčasti používajú na rátanie hlasov.
Voľby do 169-členného nórskeho parlamentu sa budú konať 11. septembra. Nariadenie o ručnom prepočítavaní hlasov bolo dnes vydané po pravidelnom piatkovom zasadnutí nórskej vlády.
Minister Sanner v tejto súvislosti ubezpečil, že volebný systém v Nórsku dostatočne preverený a zabezpečený a neustále monitorovaný bezpečnostnými orgánmi. Možnej manipulácie výsledkov parlamentných volieb sa aktuálne neobáva ani nórska tajná služba PST.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.