„Spojené štáty v skutočnosti hlasovali v súlade so svojimi hodnotami,“ uviedol Kerry. USA by podľa neho neboli verné svojmu hodnotovému systému, „ak by sme umožnili, aby bolo pred našimi očami zničené životaschopné riešenie v podobne dvoch štátov“. Kerry zdôraznil, že „jediná cesta k dosiahnutiu spravodlivého a trvácneho mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi“ je riešenie v podobne dvoch štátov.

 Ak sa Izrael rozhodne pre jeden spoločný štát s Palestínčanmi, potom „môže byť alebo židovský, alebo demokratický“, nemôže byť oboje, dodal Kerry. A varoval, že riešenie v podobe dvoch štátov je vážne ohrozené v dôsledku narastajúcich teroristických útokov, budovania nových osád a „zdanlivo nekonečnej okupácie“, ktoré „upevňujú nezvratnú skutočnosť jedného štátu“, citovala ho tlačová agentúra DPA.

Kerry hovoril vo Washingtone v rámci svojho rozlúčkového prejavu vo funkcii niekoľko dní po tom, ako USA odmietli vetovať rezolúciu BR OSN označujúcu izraelské osady v Predjordánsku a vo východnom Jeruzaleme za ilegálne. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rezolúciu odsúdil a obvinil USA, že sa na jej formulácii aktívne podieľali.