New York 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

Egypt predbežne stiahol svoj návrh rezolúcie namierenej proti Izraelu, o ktorej mala dnes rozhodovať Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Na snímke členovia Bezpečnostnej rady OSNNa snímke členovia Bezpečnostnej rady OSN

Podľa vyjadrení západných diplomatov, ktorých citoval izraelský denník Haarec, Káhira hlasovanie o tomto dokumente krátko pred plánovaným termínom odložila na neurčito.

K tomuto kroku došlo po tom, ako médiá informovali o silnom nátlaku zo strany izraelskej vlády, ktorá verejne vyzvala USA ako jedného zo stálych členov BR OSN, aby takúto rezolúciu vetovali.

Obsahom návrhu predloženého v stredu Egyptom je podľa zverejnených informácií odsúdenie výstavby izraelských osád v Predjordánsku ako porušenia medzinárodného práva a prekážky pri presadzovaní tzv. dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Od Izraela požaduje, aby svoje osídľovacie aktivity zastavil, zatiaľ čo doterajšia výstavba by podľa neho nemala mať “nijaký právny účinok”.

Za vetovanie tejto rezolúcie sa vyslovil aj novozvolený prezident USA Donald Trump. Američania totiž podľa neho zastávajú názor, že “mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi prinesie len priame vyjednávanie medzi týmito stranami, a nie kladenie podmienok zo strany OSN”.

Plánované hlasovanie bolo považované za jednu z posledných príležitostí pre dosluhujúceho prezidenta USA Baracka Obamu zaujať postoj proti izraelským osadám. Ich výstavbu Washington kritizoval aj v uplynulých rokoch, pričom však odmietal podporiť protiizraelské rezolúcie BR OSN.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.