Moskva 16. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik- Sergej Mamontov)
 

Rozhodnutie o zrušení projektu Buran nebolo svojho času prijaté v súvislosti s potrebou veľkých výdavkov, domnieva sa historik, kandidát technických vied, autor webu Buran.ru Vadim Lukaševič
 

Ruský raketoplán Buran

“Projekt Eněrgija-Buran vznikol v dôsledku uznesenia Rady ministrov a ÚV KSSZ. Zrušiť sa dal rovnakým uznesením rovnakej úrovne. Podpísať ho mal ruský prezident Boris Jeľcin, pretože realizácia projektu bola zastavená v roku 1992. Všetko jednoducho nechali ležať. Avšak ani toto nebolo možné bez žiadneho uznesenia,” povedal Lukaševič Sputniku.
Podľa jeho slov nebola príčinou zastavenia projektu neochota vedenia schváliť toto politické rozhodnutie, ale po jeho schválení nutnosť nájdenia prostriedkov na likvidáciu dlhov podnikov tejto korporácie a na utilizáciu zariadenia.
“Peniaze neboli vôbec žiadne. Boli potrebné na utilizáciu a uhasenie všetkých dlhov,” povedal Lukaševič.
Jediné dva dokumenty o zrušení projektu Buran, ktoré objavil Lukaševič ako historik, bolo nariadenie agentúry Rosaviakosmos z roku 2002 o utilizácii materiálnych zvyškov projektov Buran a FZ 173 o federálnom rozpočte na rok 2005, kde v článku 122 boli Roskosmosu vyčlenené prostriedky na čiastočnú úhradu výdajov na tento projekt.
 

Príspevok Historik vysvetlil, prečo nebol zrušený projekt Buran zobrazený najskôr Hlavné správy.