Bratislava 25. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko)

Alexander Dubček bol nielen ten, kto sa snažil “poľudštiť” socializmus sovietskeho typu, ale aj politik zastupujúci záujmy Slovenska. V rozhovore pre TASR to spomenul Stanislav Sikora z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV)

Sikora poukázal na fakt, že už na začiatku 60. rokov ako tajomník ÚV KSČ pre priemysel a neskôr prvý tajomník ÚV KSS Dubček argumentoval, že Slovensko nemá rovnocenné postavenie v rámci spoločného štátu. “Pripomínal jednak malé kompetencie slovenských národných orgánov, no poukazoval i na nevyhnutnosť zmeny ekonomickej štruktúry,” ozrejmil historik. “Slovensko bolo zamerané na ťažbu surovín, no tie sa odvážali do Čiech na finálne spracovanie,” vysvetlil Sikora dôvod, prečo v ekonomickom i spoločenskom rozvoji Slovensko za Českom výrazne zaostávalo.

Na archívnej snímke Alexander DubčekNa archívnej snímke Alexander Dubček

Zvýraznil i fakt, že na tieto disproporcie upozorňoval Dubček neochvejne aj najmocnejšieho muža v štáte – prezidenta a zároveň prvého tajomníka ÚV KSČ Antonína Novotného. “Musíme povedať, že po tých rokoch, keď bol dusený akýkoľvek náznak slovenského emancipačného hnutia a takéto podnety boli hodnotené ako buržoázny nacionalizmus, sa Dubček dokázal presadiť ako slovenský politik zohľadňujúci záujmy Slovenska,” zdôraznil historik.

V tejto súvislosti zdôrazňoval, že Dubček žiadal to, čo bolo v danej situácii možné. “Nápravu daného stavu videl v prehlbovaní, zväčšovaní kompetencií slovenských národných orgánov v rámci vtedajšieho asymetrického štátoprávneho usporiadania,” priblížil Sikora. O federácii začal Dubček hovoriť až potom, čo v roku 1968 napokon situácia dospela k rokovaniu o federatívnom usporiadaní ČSSR. “Zasadzoval sa za tzv. voľnú federáciu s výraznou kompetenciou národných orgánov,” doplnil. Dubček podľa jeho slov nikdy nebojoval za samostatnosť Slovenska, i keď sa údajne aj touto myšlienkou zaoberal. “Bol však presvedčený, že v tej dobe je budúcnosť v česko-slovenskej federácii, nie v samostatnom Slovensku,” uzavrel historik.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.