Praha 17. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

V Českej republike sa po prvý raz narodilo dieťa matke, ktorá má transplantovanú maternicu. Chlapček sa narodil ešte 29. augusta vo fakultnej nemocnici v pražskom Motole. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na nemocnicu. Lekári bábätko priviedli na svet prostredníctvom cisárskeho rezu

Ilustračné foto

“V Českej republike je to historicky prvý prípad, keď sa u pacientky po transplantácii maternice podarilo úspešne udržať tehotenstvo až do doby pôrodu,” vyjadrila sa hovorkyňa nemocnice Pavlína Danková.

Bábätko vynosila 27-ročná žena, ktorej transplantovali maternicu v roku 2017. Počas tehotenstva častejšie chodila na pozorovania a všetky vyšetrenia potvrdzovali jeho normálny priebeh. Pacientka porodila dieťatko v 35. týždni tehotenstva, pričom pôrod trval 47 minút. Operačný tím tvorilo 10 ľudí vrátane odborníkov z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Chlapec po narodení vážil 2740 gramov a spolu s matkou ich už oboch prepustili do domácej starostlivosti.

Pôrody u pacientiek s transplantovanou maternicou lekári bežne na svete plánujú na približne 36. týždeň tehotenstva. “Dosiaľ nie je jasné, či sa dá tehotenstvo po transplantácii maternice doviesť až do riadneho termínu pôrodu, teda do 40. týždňa. To sa zatiaľ nepodarilo nikomu na svete,” vysvetlil prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky a ošetrujúci lekár matky Roman Chmel.

Na svete sa podarilo zatiaľ približne 20 pôrodov u pacientiek s transplantovanou maternicou, pripomenul riaditeľ motolskej nemocnice Miloslav Ludvík. Ako ďalej uviedol, ich prípad je svetový unikát. “Som rád, že sa motolská nemocnica môže pochváliť jedným svetovým unikátom. Je to totiž prvý prípad, keď sa narodilo dieťa z maternice, z ktorej sa predtým žiadne dieťa ešte nikdy nenarodilo,” vysvetlil.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj