Moskva 18. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)
 
Slniečkari, liberáli a iní spolucítiaci sa môžu tešiť. Už aj v Rusku sa uskutoční historicky prvý pochod LGBT komunity – Gay parade 2018. Je v tom však malý háčik. Táto akcia sa uskutoční nezákonne – bez povolenia samosprávnych orgánov mesta alebo obce, kde organizátori Gay parade podali žiadosť. Na usporiadanie podobnej akcie v Rusku totiž nedala súhlas samospráva žiadneho ruského mesta alebo obce.

Ilustračné foto

Naposledy žiadatelia nepochodili v meste Novouľjanovsk (Uľjanovska oblasť), kde im nečakane svitla nádej, ale primátor mesta Gennadij Denikajev rezolútne zakázal usporiadanie tejto akcie v prímestskej časti Jablonevyj. Organizátor Gay parade, LGBT aktivista z Moskvy Nikolaj Aleksejev najprv, podľa jeho slov, získal súhlas hlavy administratívy Novouľjanovsku Svetlany Kosarinovovej, že sa akcia uskutoční v mestečku Jablonevyj, ale primátor mesta Novouľjanovsk túto akciu zakázal.
Napriek tomu Nikolaj Aleksejev vyhlásil, že sa Gay parade aj bez povolenia uskutoční v mestečku Jablonevyj 26. augusta od 12. do 14. hodiny. Sú tu však viaceré pozoruhodné, ba až pikantné fakty. Organizátori historicky prvého Gay parade v Rusku sa rozhodli, že sa aj bez povolenia uskutoční v mestečku Jablonevyj. Toto mestečko by sa teda mohlo „presláviť“, lenže toto mestečko… ani neexistuje.
Celá vec je v tom, že mestečko Jablonevyj je názvom prímestskej časti Novouľjanovska, kde v súčasnosti stávajú novú modernú mestskú štvrť. V súčasnosti v Jablonevom žije… /pozor!/ 7 obyvateľov. Ďalšou pikantériou je to, že organizátori Gay parade sľubujú, že sa na akcii zúčastní asi 300 ľudí. Tak to bude nový svetový rekord: ešte nikdy na svete akcie LGBT komunity nemali takú „rekordnú návštevnosť“ – pri počte obyvateľstva Jablonevého 7 ľudí a počte účastníkov akcie 300 ľudí, počet účastníkov Gay paradu bude viac ako 40-krát prevyšovať počet obyvateľstva „mestečka“…
Miestne noviny uvádzajú, že organizátor akcie „celkom nepochopil“ rozhodnutie hlavy administratívy Novouľjanovska Svetlany Kosarinovovej, keď tvrdil, že tá povolila usporiadanie podujatia. Kosarinovová iba uviedla, že podobná akcia sa nemôže konať v meste Novouľjanovsk a navrhla, aby sa uskutočnila niekde inde, fakticky na stavenisku za mestom – tam, kde sa buduje nová štvrť.
Uvádzajú aj úryvok z jej rozhodnutia: „Berúc do úvahy negatívny vzťah obyvateľstva voči podobným akciám, aby nedošlo ku konfliktným situáciám, a taktiež aby nedošlo k porušeniu Federálnych zákonov „O ochrane detí pred informáciami, ktoré poškodzujú ich zdravie a vývoj“ a „O základných garanciach práv detí v Ruskej federácii“, navrhujem zmeniť miesto konania verejného podujatia a namiesto Novouľjanovska zorganizovať ho v mestečku Jablonevyj,“ uvádza sa v rozhodnutí Kosarinovovej.
Ale primátor Novouľjanovska odmietol aj tento variant. V rozhovore pre mestský portál „Ulnovosti“ podčiarkol: „Vedenie mesta mieni obhajovať tradičné rodinné hodnoty a predovšetkým brániť naše deti pred propagandou netradičných sexuálnych vzťahov.“
Reagoval aj poslanec mestského zastupiteľstva Vitalij Melonov, ktorý poukázal na ďalšiu pikantériu: „Podľa organizátorov Gay parade všetci siedmi obyvatelia mestečka Jablonevyj sa potešili, že sa na ich ulici uskutoční „parade“ – parad /“parad“ – po rusky – „prehliadka“ – pozn. E. R./, ale nevysvetlil im, akého druhu bude podujatie. My sme to ľuďom vysvetlili, aký to bude „parad“  a prirodzene s hnevom to odmietli. Tak toto nie. Prídeme tam a budeme protestovať. Toto tu nepotrebujeme. Gejovia nevedia nič porodiť… A ešte aj ryby v rybníku sa stanu gejmi a vymiznú. Tak to nie,“ sarkasticky poznamenal poslanec Melonov.
Smutne-ironickú poznámku pre médiá utrúsil aj samotný organizátor Gay parade Nikolaj Aleksejev: „Chceli sme sa ešte pokúsiť dostať povolenie na dedine Panskaja sloboda, kde žije 131 obyvateľov. Ale pre súčasné Rusko by to bolo až príliš, aby sa v takomto „veľkom meste,“ s takýmto „obrovským počtom obyvateľstva“ uskutočnil Gay parade.“
Uľjanovské médiá zverejnili zoznam asi 20 miest, kde v ostatnom čase odmietli povoliť usporiadanie Gay parade. Bolo by zbytočne uvádzať nejaké zoznamy a štatistiky. Stačí povedať, že doposiaľ nikde v Rusku nepovolili usporiadanie podobných podujatí.
Niektorí ruskí analytici poukázali na fakt, že kvôli podobným epizódam európski a zaoceánski liberáli a mainstream budú hlasne kritizovať Rusko. Prízvukujú však, že tí istí liberáli a mainstream ani slovkom v tomto prípade nespomenú, napríklad, arabské krajiny, kde sú podobné „pochody“ nemysliteľné a nepredstaviteľné. Samozrejme, v moslimských arabských krajinách majú svoje zvyky, tradície a zákony. Ruskí analytici prízvukujú, že veď aj v Rusku majú svoje zvyky, tradície a zákony a Rusi tiež majú právo žiť tak, ako uznajú za vhodné a odmietať tie zvyky, ktoré im takpovediac nevoňajú.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Historicky prvý Gay – parade sa uskutoční v malej osade a bez povolenia: organizáciu podobnej akcie zamietli v Rusku úplne všade zobrazený najskôr Hlavné správy.