Bratislava 29. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Robert Freeman-Copyright Apple Corps Ltd, Archív)
 
29. augusta
Štátny sviatok – výročie Slovenského národného povstania
Narodenia
1915 – narodila sa švédska herečka Ingrid Bergman. Pôsobila najmä v USA a Taliansku. Filmy: Casablanca, Komu zvonia ho hrobu, Rozdvojená duša, Stromboli, zem božia, Elena a muži, Kaktusový kvet, Jesenná sonáta. Držiteľka troch Oscarov – v roku 1945 ju ocenili za hlavnú rolu vo filme Plynové lampy, v roku 1957 tiež za hlavnú úlohu v snímke Anastázia a v roku 1975 si vyslúžila cenu americkej Akadémie filmových umení a vied vedľajšou rolou v snímke Vražda v Orient exprese. Zomrela v roku 1982, v deň svojich 67. narodenín.

Na kombosnímke boje povstaleckých jednotiek Československej armády v povstaní a členovia skupiny The Beatles

1923 – narodil sa anglický režisér a herec Richard Attenborough. Na konte má dva Oscary z roku 1983 za film Gándhi v kategóriách Najlepšia réžia a Najlepší film. Získal aj tri Zlaté glóbusy, štyri ceny BAFTA a v roku 1983 navyše aj prestížne BAFTA Fellowship za celoživotné dielo. Ako herec sa počas vyše 60-ročnej kariéry vo filmovom priemysle objavil v množstve snímok, napríklad Brighton Rock, Veľký útek, Jurský park, Zázrak na 34. ulici, Hamlet, Stratený svet: Jurský park či Kráľovná Alžbeta. Režíroval aj filmy Vzdialený most, Chorus Line, Chaplin, Krajina tieňov, Láska a vojna, Indián či Tajomstvo prsteňa. Zomrel v roku 2014.
1935 – narodil sa americký režisér, scenárista a producent William Friedkin. Známy je najmä vďaka krimi trileru Francúzska spojka, ktorý v roku 1972 získal päť cien americkej Akadémie filmových umení a vied, vrátane trofeje za réžiu pre Friedkina, a hororovej klasike Vyháňač diabla ocenenej v roku 1974 dvoma Oscarmi. Medzi jeho ďalšie známe filmy patria napríklad triler Mzda strachu, krimi Na love s Al Pacinom v hlavnej úlohe, triler Žiť a zomrieť v L.A., erotický triler Jade, vojnová dráma Krvavá voľba, akčný triler Štvanec, triler Chrobák či krimi triler Zabijak Joe. Na konte má aj dva Zlaté glóbusy, cenu FIPRESCI z Cannes či špeciálneho Zlatého leva za celoživotné dielo z Benátok. Od augusta 1997 má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
1939 – narodil sa americký režisér, scenárista a producent Joel Schumacher. Režíroval napríklad snímky Hráči so smrťou, Zomrieť mladý, Voľný pád, Klient, Batman navždy, Batman a Robin, 8 MM, Tábor tigrov, Telefónna búdka, Fantóm opery, Číslo 23 alebo Rukojemníci.
1958 – narodil sa americký spevák Michael Jackson, známy ako Kráľ popu. Kariéru začínal v skupine Jackson 5, v ktorej vystupoval spolu s bratmi Jackiem, Titom, Jermainom a Marlonom. Ako sólový spevák debutoval v roku 1971 singlom Got to Be There z rovnomenného albumu. Po ňom nasledovali nahrávky Ben, Music & Me, Forever, Michael, Off the Wall, Thriller, Bad, Dangerous, HIStory: Past, Present and Future, Book I a Invincible. Posmrtne mu vyšli ešte albumy Michael a Xscape. Najznámejšie hity: Beat It, Billie Jean, Thriller, Black or White, Heal the World a i. Zomrel v roku 2009.
1970 – narodil sa český režisér a herec Saša Gedeon. Filmovú a televíznu réžiu študoval na FAMU v Prahe. Jeho absolventským filmom bola oceňovaná snímka Indiánské léto. Jeho ďalší film Návrat idiota získal päť Českých levov – ako najlepší film, za réžiu, hudbu, scenár a pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe (Anna Geislerová). Spolu s inými európskymi režisérmi sa zúčastnil na projekte Vízie Európy – 25 režisérov, 25 krajín a hral vo filmoch Rok ďábla, Čert ví proč alebo Bloudím.
1986 – narodila sa americká herečka a speváčka Lea Michele, celým menom Lea Michele Sarfati. Herectvu a spevu sa venuje odmalička a už ako dieťa účinkovala na Broadwayi. Známa je najmä ako Rachel Berry z televízneho hitu Glee, ktorý jej vyniesol dve nominácie na Zlatý glóbus a jednu na Primetime Emmy. Predstavila sa napríklad aj v snímke Silvestrovská noc/Šťastný Nový rok. Na konte má dva štúdiové albumy Louder a Places.
1993 – narodil sa anglický spevák Liam Payne, známy z chlapčenskej skupiny One Direction. Formácia sa preslávila v speváckej súťaži The X Factor, kde v roku 2010 skončila na tretej priečke. Na konte majú albumy Up All Night, Take Me Home, Midnight Memories, Four a Made in the A.M.. Získali viac ako sto ocenení, medzi ktorými je napríklad sedem BRIT Awards, sedem American Music Awards alebo šesť Billboard Music Awards. Ako sólista debutoval v máji 2017 singlom Strip That Down a v auguste 2018 vydal EP First Time.
 
Úmrtia
1749 – zomrel polyhistor Matej Bel. Patrí k zakladateľom vlastivedy, bol uznávaným členom vedeckých spoločností v mnohých mestách v Európe. Filozofiu a teológiu študoval v Halle, bol rektorom školy v Klosterbergu, rektorom evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici a farárom v Bratislave. Robil výskum Uhorska, je autorom spisu Posol starého a nového Uhorska a štyroch zväzkov nedokončeného diela Historické a zemepisné vedomosti o novom Uhorsku. Inicioval vznik týždenníka Nova Posoniensia. Autor jazykových učebníc, podporoval štvorjazyčnosť v Uhorsku. Narodil sa v roku 1684.
2016 – zomrel americký herec Gene Wilder, vl. m. Jerome Silberman. Umelec považovaný za jedného z najvplyvnejších filmových komikov druhej polovice 20. storočia pred kamerou debutoval v roku 1962 v seriáli Armstrong Circle Theatre. Prvú filmovú rolu stvárnil v romantickej životopisnej krimi Bonnie a Clyde z roku 1967 a už o dva roky neskôr si vyslúžil nomináciu na Oscara za vedľajšiu úlohu v hudobnej komédii Producenti. Druhý raz ho na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied nominovali v roku 1975 vďaka adaptovanému scenáru hororovej komédie Mladý Frankenstein, o ktorý sa postaral spolu s Melom Brooksom. Známy je aj zo snímok Willy Wonka a továreň na čokoládu, Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, Nablýskané sedlá, Dobrodružstvo šikovnejšieho brata Sherlocka Holmesa, Strieborný blesk, Blázni vo väzení, Žena v červenom, Nevidím zlo, nepočujem zlo či Klamári. Od roku 2003 sa venoval predovšetkým písaniu. Narodil sa v roku 1933.
 
Ostatné udalosti
1966 – skupina The Beatles odohrala v San Franciscu svoj posledný koncert.
 
Príspevok Historický kalendár 29. augusta: výročie Slovenského národného povstania i úmrtie Matela Bela zobrazený najskôr Hlavné správy.