Moskva 11. januára 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Ruské médiá živo komentujú zaujímavý historický comeback. Na svete najslávnejšie a najznámejšie tanky T-34 sa vrátili do Ruska, do svojej krajiny pôvodu. A vrátili sa až z Laosu. Ministerstvo obrany Laosu v súlade s dohodou o vojensko-technickej spolupráci odovzdalo ruským kolegom 30 tankov T-34 sovietskej výroby

Tanky T-34

Títo 75 až takmer 80-roční veteráni sú vo veľmi dobrom stave a do posledných dní boli vo výzbroji laoskej armády. Legendárne „tridsaťštvorky“ sa tak vrátili do svojej vlasti.
Ruské média prízvukujú, že týchto tankov na svete nezostalo veľa a je veľmi málo strojov, ktoré sú funkčné. V tomto prípade „domov“ sa vrátilo až 30 kusov v „bojovej forme“.
Pripomínajú, že dohodu o návrate tankov T-34 do Ruska podpísali vlani počas návštevy Laosu ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.
Stroje – veteráni dopravili morskou cestou /vyše 4,5 tisíce kilometrov/ do Vladivostoku a odtiaľ posielajú po železnici do mesta Naro-Fominsk v Moskovskej oblasti, kde skontrolujú „zdravie veteránov“.
Ruské ministerstvo obrany pri tejto príležitosti pripomenulo, že tank T-34 sa považuje za najlepší tank svojich čias. Dosiahol vyše desať svetových rekordov, ktoré sotva prekoná iný stroj.
Jedným z podobných rekordov je, napríklad, masovosť jeho výroby. Od r. 1940 po r. 1946 v ZSSR vyrobili vyše 58 tisíc podobných bojových strojov /aj s modifikáciami/. Tank T-34 bol zopár razy modifikovaný. Najviac modifikovaných modelov vyrobil Uralský tankový závod č. 183. Posledná modifikácia T-34-85 je dodnes vo výzbroji niektorých krajín.
Tanky, ktoré Rusku odovzdala laoská strana, sa budú využívať počas vojenských prehliadok,  na doplnenie a obnovu múzejných expozícií a v priebehu nakrúcania filmov o druhej vlasteneckej vojne.
Eugen Rusnák
 

 
Príspevok Historický comeback: Tanky T-34 sa z Laosu vrátili do Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.