Bratislava 17. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Historickú budovu Pradiarne 1900, ktorá sa nachádza v bratislavskej mestskej časti Ružinov v blízkosti novovznikajúceho biznis centra Bratislavy, postupne rekonštruujú. Celkové náklady na rekonštrukciu sú podľa spoločnosti YIT, ktorá zastrešuje opravu, 20 – 23 miliónov eur a predpokladané ukončenie obnovy Pradiarne 1900 je naplánované na štvrtý kvartál roku 2020. Informovali o tom na tlačovej besede predstavitelia spoločnosti YIT

Ilustračné foto

Celý areál očistili od zostatkov stavieb, ktoré zakrývali niektoré časti Pradiarne. Súbežne urobili aj práce vo vnútri pradiarne, ktoré postupne vyčistili. Následne sa začala rekonštrukcia podláh, stropov, stĺpov, okien, výroba novotvarov a repasovanie niektorých prvkov. Nedávno dokončili aj vchod od Svätoplukovej ulice, takže Pradiareň bude priechodná z oboch strán. „Radi by sme boli, aby bola stavba do konca roku 2020 dostavaná a skolaudovaná,“ uviedol riaditeľ biznis developmentu spoločnosti YIT Radek Pšenička.

Investor rekonštrukcie zakomponoval do projektu obnovy aj budovu Silocentrály, ktorá bola v minulosti „srdcom“ bývalej továrne. „Pri obnove historických objektov je dôležité dbať na to, aby nová funkcia budovy zodpovedala jej priestorovým danostiam. Dôležité je teda nielen profesionálne zvládnuť obnovu historických prvkov, ale doplniť ich súčasnými tak, aby si nekonkurovali, ale vhodne sa dopĺňali. Verím, že sa nám to v prípade Pradiarne podarilo,“ povedal architekt z ateliéru BOUDA MASÁR Ivan Masár, ktorá odborne vedie rekonštrukciu.

Po rekonštrukcii má Pradiareň 1900 priniesť do lokality nové funkcie – občiansku vybavenosť v podobe obchodných prevádzok na prízemí, jedinečné kancelárie aj kultúrno-spoločenský priestor s auditóriom v priestoroch niekdajšej Silocentrály. Popri obnovení pôvodného vzhľadu a charakteristických prvkov budovy boli pri rekonštrukcii použité aj moderné technológie a materiály. Budova má byť nízkoenergetická a bude spĺňať kritériá pre udelenie medzinárodného certifikátu BREEAM Excellent.

Pradiareň má byť súčasťou novej mestskej štvrte ZWIRN, ktorú v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne postaví spoločnosť YIT Slovakia. Obnovu a konverziu Pradiarne 1900 vykonávajú na základe výskumov a prieskumov určených Krajským pamiatkovým úradom, ktoré definovali plán pamiatkovej obnovy aj stupne ochrany jednotlivých pamiatkovo chránených prvkov.

YIT je najväčšia fínska a severoeurópska stavebná spoločnosť. Buduje byty, obchodné priestory a rozvíja širšie územia. Špecializuje sa aj na náročnú výstavbu infraštruktúry. Na Slovensku pôsobí od roku 2010 a pod hlavičkou YIT Slovakia realizuje v Bratislave obytné komplexy TAMMI Dúbravka, NUPPU v Ružinove, STEIN2 v Starom Meste a bytový dom PARI v Ružinove. Aktuálne pripravuje aj projekt premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne na živú mestskú štvrť ZWIRN, vrátane pamiatkovej obnovy národnej kultúrnej pamiatky Pradiarne. Spolu so spoločnosťou Immocap Group pracuje na projekte revitalizácie novozískaného areálu Istropolis na Trnavskom mýte.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj