Bratislava 26. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Narodenia

Ilustračné foto

1880 – narodil sa francúzsky básnik a dramatik poľského pôvodu Guillaume Apollinaire, vl. m. Wilhelm Albert Włodzimierz Apolinary Kostrowicki. Patrí k zakladateľom modernej francúzskej poézie – básnické zbierky Alkoholy, Kaligramy. Bol aj kritikom a propagátorom avantgardného výtvarného umenia. Zomrel v roku 1918.
1910 – narodila sa katolícka misionárka albánskeho pôvodu Matka Tereza, vl. m Anjezë Gonxhe Bojaxhiu. Zakladateľka rehoľného rádu Kongregácia misionárok lásky. Charitatívnou činnosťou si získala uznanie na celom svete a v roku 1979 jej udelili Nobelovu cenu mieru. Zomrela v roku 1997.
1948 – narodila sa herečka a politička Magda Vášáryová. V rokoch 1983 – 1990 bola členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Hrala napríklad vo filmoch Senzi mama, Marketa Lazarová, Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni, Radúz a Mahulena, Princ Bajaja, …a pozdravuji vlaštovky, Postřižiny, Tichá radosť, Súkromné životy, v televízii napríklad v inscenácii Krotká. V rokoch 1990 – 1993 bola veľvyslankyňou ČSFR v Rakúsku, v roku 1999 neúspešne kandidovala v prezidentských voľbách SR a v rokoch 2000 – 2005 bola veľvyslankyňou SR v Poľsku. V súčasnosti je poslankyňou NR SR. Zakladateľka a riaditeľka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), podporuje paralympijské hnutie. Napísala knihu spomienok o svojom rodnom meste Banskej Štiavnici Krátke listy jednému mestu, knihy o etikete a vybranom správaní sa, napríklad Diskrétní průvodce a Buďme poriadni. Manželka herca Milana Lasicu.
1951 – narodil sa divadelník Blaho Uhlár, zakladateľ a vedúca osobnosť bratislavského divadla Stoka.
1961 – narodil sa kameraman Martin Štrba. Absolvent pražskej FAMU je známy najmä spoluprácou s režisérmi Martinom Šulíkom, s ktorým nakrútil filmy Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis Pictus, Krajinka, Slnečný štát alebo dokumentárny seriál Zlatá šedesátá, a Vladimírom Michálkom, s ktorým robil na snímkach Je třeba zabít Sekala, Anděl exit, Babí léto, O rodičích a dětech, Posel, Rozprávkar či televíznom seriáli Záchranári. Spolupracoval tiež na komédiách Na krásnom modrom Dunaji a Rivers of Babylon, drámach Nevěrné hry a Deti noci v réžii Michaely Pavlátovej, tragikomédii Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilovej, dráme Pokoj v duši režiséra Vlada Balka, veľkofilme Jánošík – Pravdivá história v réžii Kasie Adamik a Agnieszky Holland, s ktorou neskôr pracoval aj na životopisnom miniseriáli Horiaci ker. Nakrútil tiež snímky Občiansky preukaz, Viditeľný svet, Odpad město smrt, Líbánky, Wilsonov, Masaryk, Milada či Tlmočník. Na konte má štyri České levy – z roku 1999 za kameru Je třeba zabít Sekala, z roku 2001 v kategórii Najlepší výtvarný počin za Anděl Exit, z roku 2014 za kameru filmovej verzie Horiaceho kra a z roku 2017 za kameru Masaryka. V roku 2010 tiež získal slovenskú filmovú cenu Slnko v sieti za Pokoj v duši a v roku 2017 za Masaryka. V roku 2015 s Michálkom spolupracoval aj na miniseriáli Mamon.
1966 – narodila sa škótska speváčka Shirley Manson, líderka americkej skupiny Garbage, v ktorej pôsobí od roku 1994. Na konte majú šesť štúdiových albumov – Garbage, Version 2.0, Beautiful Garbage, Bleed Like Me, Not Your Kind of People a Strange Little Birds. Vyslúžili si sedem nominácií na Grammy, no ani jednu sa im zatiaľ nepodarilo premeniť na víťazstvo.
1970 – narodila sa americká herečka, scenáristka a producentka Melissa McCarthy. Známa je napríklad ako Sookie St. James zo seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov a miniseriálu Gilmore Girls: A Year in the Life alebo Dena zo sitkomu Samantha Who?. V rokoch 2010 – 2016 účinkovala v sitkome Mike a Molly, za ktorý v roku 2011 získala cenu Primetime Emmy. Zahrala si tiež vo filmoch Magické deviatky, Záložný plán, Život je raz taký, Vo štvorici po opici 3, Na cudzí účet, Drsniačky, Miluj suseda svojho, Špión, Centrálna inteligencia či Krotitelia duchov. V roku 2012 si za výkon vo vedľajšej úlohe komédie Dámska jazda vyslúžila zatiaľ jedinú nomináciu na Oscara a v roku 2016 si na konto pripísala nomináciu na Zlatý glóbus za hlavnú rolu v komédii Špión.
1980 – narodil sa americký herec Macaulay Culkin. Preslávil sa predovšetkým vďaka rodinnej komédii Sám doma a jej pokračovaniu Sám doma 2 – Stratený v New Yorku. Zahral si aj vo filmoch Moja prvá láska, Dobrý synček, Sám doma a bohatý, Kšefty s otcom a i.
1980 – narodil sa americký herec Chris Pine, celým menom Christopher Whitelaw Pine. Známy je najmä ako kapitán vesmírnej lode Enterprise James T. Kirk z filmov Star Trek, Star Trek: Do temnoty a Star Trek: Do neznáma. Zahral si aj v snímkach ako Denník princeznej 2: Kráľovstvo v ohrození, Zabiť eso, Víno roku, Smrtiaca nákaza, Nezastaviteľný vlak, To bude boj!, Šéfovia na zabitie 2, Príbehy z lesov, Jack Ryan: V utajení, Za každú cenu, Wonder Woman alebo A Wrinkle in Time.
 
Úmrtia
1968 – zomrel český filmový režisér Martin “Mac” Frič. Nakrúcať začal na sklonku nemej éry a najväčšiu popularitu si získal komédiami Anton Špelec, ostrostřelec, Hej – rup!, Svět patří nám, Škola, základ života!, Kristián, Eva tropí hlouposti, Cesta do hlubin študákovy duše, Když Burian prášil, Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář, Císařův pekař, pekařův císař. Tvorca drám Jánošík, Varúj…!, Tajemství krve, Hvězda zvaná Pelyněk, adaptácií diel českej literatúry U snědeného krámu, Hordubalové, Muzikantská Liduška, Psohlavci, Lidé z maringotek, detektívky 13. revír a rozprávok Princezna se zlatou hvězdou alebo Dařbuján a Pandrhola. Narodil sa v roku 1902.
1974 – zomrel americký pilot Charles Lindbergh. V dňoch 20. a 21. mája 1927 ako prvý sám a bez prestávky preletel Atlantický oceán. Z New Yorku do Paríža letel 33 a pol hodiny lietadlom Spirit of St. Luis. Jeho sláva a peniaze prilákali okrem osobností i zločincov. V roku 1932 mu uniesli prvorodeného syna, ktorého našli, napriek zaplateniu výkupného, mŕtveho. Napísal autobiografiu Môj let cez oceán. Narodil sa v roku 1902.
1979 – zomrel fínsky prozaik Mika Toimi Waltari. Autor obľúbených historických románov, napríklad Egypťan Sinuhe, Nesmrteľný Turms. Narodil sa v roku 1908.
1989 – zomrel americký spisovateľ Irving Stone. Autor beletrizovaných životopisov, napríklad Smäd po živote o maliarovi Vincentovi van Goghovi alebo Agónia a extáza o renesančnom umelcovi Michelangelovi. Písal aj detektívne poviedky a divadelné hry. Narodil sa v roku 1903.
2008 – zomrel herec Michal Dočolomanský. Bol dlhoročným členom Činohry Slovenského národného divadla, kde stvárnil množstvo postáv. Nezabudnuteľný je najmä jeho Jánošík z muzikálu Na skle maľované Ernesta Brylla a Katarzyny Gärtner. Hral tiež vo filmoch a televízii, napríklad Tvár v okne, Tri gaštanové kone, Medená veža, Skrytý prameň, Hriech Kataríny Padychovej, Sváko Ragan, Stratená dolina, Červené víno, Adéla ještě nevečeřela, Inžinierska odysea, Tajemství hradu v Karpatech, Noční jazdci, Tisícročná včela, Mŕtvi učia živých, Horská služba, Perníková věž a i. Účinkoval i v rozhlase. Narodil sa v roku 1942.
 
Príspevok Historické udalosti 26. augusta zobrazený najskôr Hlavné správy.