Maskat 17. októbra 2017 (HSP/Foto:Vicepremiér)

„Omán predstavuje obrovskú príležitosť pre slovenské firmy, ale aj slovenský výskum a inovácie. Naše rokovania boli veľmi konkrétne a mnohí otvárali témy, na ktorých sa dá naozaj stavať,“ zhodnotil druhý pracovný deň v Ománe podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Vicepremiér, ktorý je historicky najvyššie postavený slovenský vládny predstaviteľ na návšteve Ománu, následne s vládnou časťou delegácie rokoval s podpredsedom vlády Rady ministrov jeho veličenstvom Sayyidom Fahad bin Mahmoud al-Saaedom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi Ománu.  
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini

Ráno otvoril historicky prvé slovensko-ománske obchodné, investičné a podnikateľské fórum v Maskate podpredseda slovenskej vlády Peter Pellegrini, ktorý sa na pracovnej ceste v Ománe zameriava na rozvoj bilaterálnych vzťahov v oblasti obchodu, investícií, vedy, turizmu a akademickej spolupráce. V podvečerných hodinách otvoril nové sídlo Honorárneho konzulátu v Ománe.
Vládni predstavitelia slovenskej delegácie intenzívne rokovali s ministrom dopravy a komunikácií J. E. Dr. Ahmedom bin Mohammed bin Salem Al-Futaisim, ministrom turizmu J. E. Ahmedom bin Nasser Al-Mahrazim a ministrom obchodu a priemyslu J. E. Dr. Alim bin Masoun bin ali Al-Sunaidim.
Na snímke vľavo podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini
„Intenzívne sme rokovali o vytipovaní slovenských spoločností, ktoré by mohli prísť do Ománu a pomôcť možno vytvoriť sieť subdodávateľov pre automobilový priemysel z tohto regiónu, hlavne sa jedná výrobu plastov,“ konkretizoval. „Veľký význam kladú na balené, trvácne potraviny, a tu by chceli využiť našu expertízu a napríklad tu v Ománe vytvoriť spoločnú firmu. Naozaj ide o veľmi konkrétne veci. Majú dostatok medi a vyrábajú kvalitné káble, chcú sa naučiť robiť kabelážne zväzky, a podobne. Takže máme úlohu, aby sme po príchode domov vytipovali konkrétny zoznam firiem, ktoré neboli teraz s nami a ktoré majú vycestovať do Ománu a hovoriť o týchto veciach,“ vysvetlil.
Slovenským exportérom sa na ománskom trhu darí najmä v oblasti motorových vozidiel, elektrických spotrebičov a zariadení, vedeckých a odborných prístrojov či priemyselných a telekomunikačných zariadení.  V budúcnosti majú perspektívu aj energetické zariadenia, vodohospodárske zariadenia, IT, výpočtová a zdravotnícka technika.
Na obchodnom fóre vicepremiér predstavil prítomným podnikateľom inovatívne riešenia slovenských firiem a univerzít, ako napríklad  aeromobil, efúziu, hlbinné vrty užitím termálnej a akustickej  energie, ale aj špičkovú kvalitu energetických riešení, medicínskych technológií a potenciál rozvoja obchodných vzťahov a investícií.
„Stále je  otvorená otázka spoločných výskumno-vývojových projektov, kde je veľký záujem predstaviteľov ománskej univerzity o spoluprácu s našimi univerzitami,“ uzatvoril  vicepremiér Pellegrini. Na stretnutí s ománskym ministrom turizmu P. Pellegrini diskutoval aj o možnosti zavedenia sezónnej priamej leteckej linky s Ománom. Takéto spojenie Bratislavy s Ománom by poslúžilo nielen Slovensku, ale aj našim susediacim krajinám.
Redakciu informoval Komunikačný odbor Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.