Bratislava 28. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd, Archív)
 
28. augusta
Narodenia
1749 – narodil sa nemecký básnik a spisovateľ Johann Wolfgang Goethe, predstaviteľ nemeckej klasiky. Priateľstvo s filozofom Johannom von Herderom ho priviedlo k preromantickému hnutiu Sturm und Drang – báseň Prométheus a román v listoch Utrpenie mladého Werthera. Ďalšie diela: Rímske elégie, Ifigénia v Tauride, Torquato Tasso, Faust. Zomrel v roku 1832.

Na kombosnímke herec a bývalý politik Milan Kňažko a spisovateľka Maša Haľamová

1908 – narodila sa poetka Maša Haľamová. Niekoľko rokov žila v Tatrách na Štrbskom Plese, neskôr pracovala v martinskej Osvete a Mladých letách v Bratislave. Dielo: Dar, Červený mak, Smrť tvoju žijem, pre deti: Petrišorka, Hodinky a i. Prekladala z ruštiny, češtiny a lužickej srbčiny. Zomrela v roku 1995.
1927 – narodil sa slovenský skladateľ Vieroslav Matušík. V roku 1966 získal zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Mám rozprávkový dom v interpretácii Karla Gotta. Bol tiež aranžérom populárnej hudby a dirigentom tanečných orchestrov. Zomrel v roku 1995.
1945 – narodil sa herec a politik Milan Kňažko. Študoval na VŠMU v Bratislave a na Medzinárodnej divadelnej akadémii v Nancy vo Francúzsku. Pôsobil v Divadle na korze, na Novej scéne a v Činohre SND. Hral napríklad aj vo filmoch Zánik samoty Berhof, O sláve a tráve, Dobří holubi se vracejí, Poslední motýl, Normal, Hranaři alebo Agáva. Bol jedným z hlavných iniciátorov odporu proti totalite medzi hercami a umelcami, v roku 1989 bol spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a stál pri vzniku niekoľkých politických strán na Slovensku. V rokoch 1998 – 2002 bol ministrom kultúry, neskôr pôsobil ako riaditeľ súkromnej televízie. Na jar 2014 neúspešne kandidoval na post prezidenta Slovenskej republiky a na jeseň 2014 na post primátora Bratislavy.
1962 – narodil sa americký režisér a producent David Fincher, celým menom David Andrew Leo Fincher. Ako režisér sa podpísal napríklad pod snímky Sedem, Hra, Klub bitkárov, Úkryt, Zodiac, Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, Sociálna sieť, Muži, ktorí nenávidia ženy alebo Stratené dievča. Na konte má Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nomináciu na Oscara za réžiu Sociálnej siete. Na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied ho nominovali aj za réžiu Podivuhodného prípadu Benjamina Buttona. Nakrúcal tiež videoklipy pre interpretov ako Madonna, The Rolling Stones, Justin Timberlake, Michael Jackson či Paula Abdul.
1965 – narodila sa kanadská speváčka Shania Twain, vl. m. Eilleen Regina Edwards. Päťnásobná držiteľka hudobnej ceny Grammy má hviezdy na kanadskom i hollywoodskom Chodníku slávy. Štúdiové albumy: Shania Twain, The Woman In Me, Come on Over, Up!, Now. Vydala tiež memoáre s názvom From This Moment On.
1965 – narodila sa kanadská herečka Amanda Tapping. Rodáčka z anglického Rochfordu je známa najmä ako Samantha Cartrová zo sci-fi seriálov Hviezdna brána, Hviezdna brána: Atlantída, Hviezdna brána: Hlboký vesmír a filmov Hviezdna brána: Deti bohov, Hviezdna brána: Archa pravdy či Hviezdna brána: Návrat. V rokoch 2008 – 2011 stvárňovala Helen Magnusovú v sérii Svätyňa a v rokoch 2012 – 2013 a tiež v jednej epizóde v roku 2018 ju mohli fanúšičky a fanúšikovia vídať ako Naomi v obľúbenom fantasy seriáli Hrozba z temnoty.
1968 – narodil sa škótsky herec a hudobník Billy Boyd, známy najmä ako Peregrin “Pippin” Took z trilógie Pán prsteňov. Zahral si aj vo filmoch Master and Commander: Na opačnom konci sveta, Chuckyho potomstvo, Lietajúci Škót a i.
1969 – narodil sa kanadský herec a režisér Jason Priestley. Preslávil sa ako Brandon Walsh v seriáli Beverly Hills 90210. Venuje sa tiež automobilovým pretekom.
1969 – narodil sa americký herec, komik a hudobník Jack Black. Filmy: Škola ro(c)ku, Závisť, Prázdniny, Králi ro(c)ku, Tropická búrka, Rok jedna, Gulliverove cesty, Sex Tape, Jumanji: Vitajte v džungli. Je tiež frontman komediálnej rockovej kapely Tenacious D.
1982 – narodila sa americká country speváčka LeAnn Rimes. Z diskografie: Blue, You Light Up My Life: Inspirational Songs, Sittin’ on Top of the World, Twisted Angel, This Woman, Whatever We Wanna, Family, Lady & Gentlemen, Spitfire, Remnants. Dvojnásobná držiteľka Grammy si zahrala aj vo filmoch Nora Robertsová: Polárna žiara alebo Good Intentions.
1986 – narodila sa anglická speváčka Florence Welch. Líderka kapely Florence and the Machine, s ktorou vydala štyri štúdiovky – Lungs, Ceremonials, How Big, How Blue, How Beautiful a High as Hope. Na konte majú okrem iného dve Brit Awards, jednu MTV Video Music Award a tiež sedem nominácií na Grammy.
1986 – narodil sa americký herec Armie Hammer, celým menom Armand Douglas Hammer. Účinkoval napríklad vo filmoch Zatmenie, Billy: The Early Years, Sociálna sieť, J. Edgar, Snehulienka, Osamelý jazdec, Krycie meno U.N.C.L.E., Nočné zvieratá, Prestrelka alebo Daj mi tvoje meno.
2003 – narodila sa americká herečka Quvenzhané Wallis. Preslávila sa už svojím filmovým debutom, drámou s prvkami fantasy Divoké bytosti južných krajín z roku 2012. Stvárnením Hushpuppy si vyslúžila nomináciu na Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe a vo veku 9 rokov a 135 dní sa stala vôbec najmladšou herečkou v histórii nominovanou v tejto kategórii. Zahrala si aj v životopisnej dráme 12 rokov otrokom, muzikáli Annie a dráme Otcovia a dcéry.
 
Úmrtia
2009 – zomrel americký dídžej a producent DJ AM, vl. m Adam Goldstein. Bol členom kapely Crazy Town a počas svojho života spolupracoval aj s interpretmi ako napríklad Madonna, Will Smith alebo Travis Barker z Blink-182. Práve s Barkerom prežil v roku 2008 haváriu lietadla. Narodil sa v roku 1973.
2014 – zomrel britský hudobník Glenn Cornick, basgitarista kapely Jethro Tull, s ktorou hral od jej založenia do roku 1970. Okrem toho spolupracoval s kapelami Wild Turkey, Paris či Carthago. Narodil sa v roku 1947.
2017 – zomrel moderátor, herec a zabávač Jozef Nodžák. V 80. rokoch 20. storočia pôsobil ako redaktor hlavnej redakcie vzdelávacích programov v bratislavskom štúdiu Československej televízie. Podieľal sa na výchovno-vzdelávacej detskej relácii Detektív Karol. V 90. rokoch sa stal známy ako Majster N v detskej relácii Crn-crn Slovenskej televízie. Neskôr uvádzal svoju samostatnú reláciu. Narodil sa v roku 1946.
 
Ostatné udalosti
1996 – britský princ Charles sa rozviedol s Dianou Spencer. Zosobášili sa v roku 1981 a mali spolu synov Williama a Harryho. Diana zahynula 31. augusta 1997 pri automobilovej nehode v Paríži.
 
Príspevok História: Stalo sa 28. augusta zobrazený najskôr Hlavné správy.