Bratislava 17. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot TV Markíza)
 
Adela Vinczeová v komentári na portáli Hospodárskych novín priznala, že médiá jej často vyčítajú jej vlastné politické postoje ako aj názory jej otca Jozefa Banáša. Dodala, že kvôli tomu nebol publikovaný už hotový rozhovor v istom “slušnom” denníku. Moderátorka tiež vysvetlila, ako vníma túto modernú “slušnosť”.

Na snímke moderátorka Adela Vinczeová

Vincezová napísala, že jeden z denníkov, ktorý šíri “slušnosť” stopol publikovanie už hotového rozhovoru. Ťažkú hlavu si ale z toho nerobí. “Možno len nezrozumiteľne formulujem vety. Možno sú také nezaraditeľné, že niekoho minule vydesili do takej miery, až v prílohe jedného denníka stopli so mnou už hotový rozhovor,” uviedla s tým, že to bolo kvôli jej názorom a názorom otca. “Je to denník, ktorý rád vyzýva k slušnosti, demokracii a je to ten denník, za ktorého existenciu sa budem hlásiť rovnako ako za existenciu iných slobodných médií. Lebo každý by mal mať slobodu čítať čo chce, pokiaľ tým neohrozuje demokraciu a ľudské práva. Na to už ale máme zákony, aby také čosi strážili.” dodala.
Uviedla, že v súčasnosti býva kádrovaná aj za názory jej rodiča, ako za čias, ktoré nechceme, aby sa opakovali. “Nepíšem tento článok z pohoršenia. Vediem spokojný život a ľudia vedú spokojný život aj bez jedného z tisícok rôznych rozhovorov. Nedovolím sa ani porovnávať s režimom prenasledovanými. Poukazujem len na drobnú principiálnu paralelu. Chápem, že nie každý mi rozumie. Chápem aj to, že nie každému vyhovuje, čo hovorím, ak mi aj rozumie. Veci sa dejú v istej dokonalosti a význame pre všetkých zúčastnených. ”
“Kedysi keď niekto počas prvomájového sprievodu nešiel s davom a stál obďaleč, tak naňho kričali: Ten, kto stojí na chodníku, nemiluje republiku! Dnes sa občas cítim, ako keby už len státie na chodníku nebolo úplne vhodné,” dodala obľúbená televízna hviezda.
Vysvetlila, že prijíma, keď ju hania za to, že nemá dostatočne „jasný“ postoj. “Pretože vyzývať k tomu, aby ľudia nekonali z hnevu alebo aby sa zbytočne nepolarizovali, nie je pre niekoho dostatočne jasný, prípadne skôr dostatočne „želaný“ názor. Ak sa zamýšľam nad vlastnou mierou slušnosti namiesto toho, aby som vznecovala hystériu voči neslušnosti iných, nevyhovujem opäť.”
Svoju rozvahu vo vyjadrovaní moderátorka preukázala napríklad na vyhlasovaní televíznych cien OTO. Adela vo svojom prejave na záver vyhlasovania cien vniesla do programu určitú kultivovanosť, ktorá v posledných dňoch niektorým Slovákom chýba. “Viem, že tu dnes zneli všelijaké vyhlásenia, viem že sú pohnuté časy, ale dnešný večer je dôkazom toho, že sa dá kumulovať dobrá energia – dnes tu bolo veľa prajnosti, veľa humoru, veľa potleskov, veľa radosti, veľa smiechu a necítila som žiaden hnev. Myslím si, že čím menej hnevu budeme mať, tým viac nadhľadu budeme mať, tým skôr uvidíme pravdu a tým skôr to bude lepšie,” uviedla Vinczeová po tom, čo rôzne “osobnosti” krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej volali po páde vlády a podobne (viac v článku).
Vinczeová je jednou z mála mediálnych osobností, ktoré nepodľahli hystérii hnutia Za slušné Slovensko a mediálnej propagande, ktorá sa šíri smerom z prezidentského paláca.  Vo svojom ďalšom blogu koncom marca uviedla, že na protivládnych protestoch videla často v ľuďoch hnev. Podľa nej by bolo lepšie budovať uvedomelé Slovensko. “V každom momente, keď nás navštívi hnev, si môžeme uvedomiť, že to nie je odvaha, za ktorú si ho často zamieňame. Že naša žiarlivosť nie je prejavom lásky, ako to pred sebou iluzórne prezentujeme. Že naša závisť nie je len „spravodlivé hodnotenie“ druhého, ale krok k tomu, aby sme sa my cítili lepšie. Že naše posudzovanie iných je len únikom pred videním pravdy o sebe. Že túžba po pomste je prejavom našej zmanipulovanosti hnevom.”
Doplnila, že je dôležité byť si vedomý, že “všetky tieto veci niekde vyrastajú zo strachu a hnev je s ním v jednej partii”. Je podľa nej na nás, či si ho vyberieme. “Je na nás aj, akých politikov si vyberieme”.
 
 
Príspevok História sa opakuje: Médiá kádrujú Adelu Vinczeovú kvôli jej názorom a názorom jej otca zobrazený najskôr Hlavné správy.