Hirošima a Nagasaki 3. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/U.S. Army via Hiroshima Peace Memorial Museum)
 
Obete jadrového bombového útoku v Hirošime a Nagasaki v auguste 1945 sú presvedčené, že Japonsko by sa malo stať prostredníkom medzi Spojenými štátmi a Ruskom, aby zastavilo zrušenie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF)

Na snímke pohľad na hríbovitý oblak, ktorý stúpa k oblohe asi hodinu po výbuchu atómovej bomby v japonskej Hirošime

“Je to veľmi znepokojujúce, že v dôsledku odstúpenia od zmluvy sa môžu objaviť nové krajiny, ktoré vlastnia jadrové zbrane, a zbrojný závod sa stane neobmedzeným. Máme ešte 6 mesiacov pred odstúpením od zmluvy. Japonská vláda sa musí stať sprostredkovateľom, aby zastavila proces odstúpenia od zmluvy,” povedal kanálu NHK Tošijuki Mimaki, predseda japonskej asociácie organizácií, ktoré zjednocujú obete jadrových a vodíkových zbraní.
Ruský prezident Vladimir Putin 2. februára vyhlásil, že Rusko pozastavuje svoju účasť v zmluve INF. Jedná sa o reakciu na rozhodnutie Spojených štátov. V piatok americký prezident Donald Trump oznámil, že USA pozastavujú platnosť INF a iniciujú konanie o odstúpení od zmluvy. Ruský prezident ďalej dodal, že Moskva je otvorená voči novým návrhom a vyjednávanie o zmluve INF.
Zmluva INF, ktorú podpísali USA a Sovietsky zväz v roku 1987, zakazuje všetky rakety odpaľované zo zeme s doletom 500 až 5500 km. Spojené štáty predtým obvinili Rusko z toho, že ich raketa 9M729 porušuje zmluvu INF. Moskva však všetky obvinenia odmietla.
 
Príspevok Hirošima a Nagasaki v strachu: Žiadame o pomoc, aby sa udržala zmluva o likvidácii rakiet INF zobrazený najskôr Hlavné správy.