Bratislava 19. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)

Slovenská skupina Hex oslávi 30 rokov na scéne tromi špeciálnymi koncertmi Keď sme s vami Tour 2019. Na šnúre zahrajú prierez celou svojou tvorbou od skladby Madelaine (1992) až po pesničku Oteckovia (2018)

Na snímke členovia skupiny Hex zľava Peter Dudák (Ďuďo), Martin Žúži (Fefe), Tibor Szabados (Tybyke) a Tomáš Dohňaský (Yxo)

Na svoje začiatky spomínajú hudobníci s úsmevom na tvári. „S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo,“ priblížil basgitarista kapely Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

„Pre mňa bol dôležitý moment v prvej triede na gymnáziu, keď sme boli na výlete vo vtedy ešte východnom Nemecku a tam som po prvýkrát počul skupinu The Cure a doniesol som si odtiaľ nahratú kazetu. Tým sa zmenil môj hudobný vkus, ktorý som priniesol aj do našej tvorby. Rád si spomínam na revolučné mesiace, keď sme nacvičovali náš prvý koncert v tejto zostave,“ poznamenal spevák, autor hudby a producent kapely Peter „Ďuďo“ Dudák. „Dokonale si pamätám rok 1990, keď som sa zoznámil s Dušanom Slimákom. Ten ma zaviedol k skupine Hex, kam som sa následne infiltroval a doteraz sme spolu,“ dodal bubeník Tibor „Tybyke“ Szabados.

Svoj úspech a dlhoročné pôsobenie na hudobnej scéne pritom známi hudobníci pripisujú najmä čistým hlavám a tvorivej chémii. „Mali sme veľké šťastie na zloženie kapely. Skupiny sa rozpadajú z dvoch hlavných dôvodov – buď tam príde nejaká závislosť či drogy, pretože je to náročné a kapelníci nevydržia ten tlak okolia a druhým dôvodom sú individuality vnútri kapely. Keď sú na smetisku dvaja kohúti, ktorí majú príliš veľké ego, tak si myslia, že každý to dokáže sám lepšie. U nás bola dobrá konštelácia, s Ďuďom nám funguje skladateľská chémia a chalani to výborne dopĺňajú,“ prezradil autor skladieb ako V piatok podvečer (2002), Nikdy nebolo lepšie (2006) či Keď sme sami (2013), textár a gitarista Martin „Fefe“ Žúži.

Okrúhle narodeniny Hex oslávi na koncertoch v Bratislave, Žiline a Košiciach. Okrem samotnej kapely na nich nebudú chýbať špeciálni hostia, ktorých hudobníci postupne odtajnia. „Na koncerty si pozveme bývalých členov kapely, muzikantov, ktorí s nami spolupracovali a ľudí, ktorých si vážime. Chceme vyskúšať aj nové aranžmány k niektorým pesničkám a akustické verzie skladieb a plánujeme aj dychovú sekciu. Jedným z jej členov bude hráč na trúbke Peter Leto, ktorý s nami už hrá a má 30 rokov. Čiže toľko, koľko my oslavujeme,“ s úsmevom uzatvára Peter „Ďuďo“ Dudák.

Termíny koncertov Keď sme s vami Tour 2019:

22. novembra – Stará tržnica, Bratislava
26. novembra – Dom odborov, Žilina
27. Novembra – Historická radnica, Košice

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj