Chicago 1. apríla 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Ashlee Rezin/Sun-Times/Chicago Sun-Times via AP)
 
Herec Jussie Smollett si podľa polície vymyslel rasovo a homofóbne motivovaný útok, aby si zvýšil popularitu. Herec mal za fingovaný útok zaplatiť dvom mužom 3500 dolárov. Súd ho zbavil všetkých obvinení. Americký prezident Donal Trump žiada ospravedlnenie, nformuje portál iDnes.cz

Na snímke herec Jussie Smollett

Homosexuálny herec čiernej pleti, ktorý je po otcovi židovského pôvodu, na polícii vypovedal, že ho na konci januára napadla dvojica mužov pred jedným z hotelov v Chicagu.
Podľa slov herca na neho pokrikovali rasistické a homofóbne nadávky, dali mu lano okolo krku a poliali ho neznámou chemikáliou.
Smollett tiež uviedol, že útočníci boli belosi a hlásili sa k prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorého on nahlas kritizuje.
“Toto je krajina MAGA,” kričali útočníci podľa Smolletta. MAGA je skratkou sloganu Make America Great Again (Vráťme Amerike jej veľkosť) republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa.
Ako ale ukázalo vyšetrovanie, Smollett si najal dvoch černošských bratov, aby celý útok zinscenovali. Bratia vyšetrovateľom povedali, že herec nebol spokojný s platom a útokom chcel dodať “nový impulz svojej filmovej kariére”.
 
Prokúratúra rozhodla
Prokuratúra však herca zbavila všetkých obvinení.
Hercovi obhajcovia vo vyhlásení trvali na tom, že bol Smollett obeťou, ktorá bola očiernená a vykreslená ako páchateľ. Herec označil udalosti posledných mesiacov za najhoršie obdobie svojho života a trval na svojej nevine. Dodal, že naďalej bude bojovať za spravodlivosť a zlepšenie podmienok ľudí na okraji záujmu.
Ako uvádza The Washington Post, prokúratúra nemala dostatok dôkazov na obvinenie a chce sa zamerať na väčšie zločiny.
“Po vyhodnotení všetkých faktov a okolností k prípadu vrátane komunitných dobrovoľníckych aktivít pána Smolletta a  súhlasu venovať kauciu mestu Chicagu sme presvedčení, že toto rozhodnutie je primeraným riešením tohto prípadu,” uviedla vo vyhlásení prokuratúra.
Podľa prokurátorky Kim Foxxovej ju takéto jednanie nahnevalo, ale treba rozlišovať medzi ľuďmi, ktorí nás hnevajú a ktorí nás ohrozujú.
Starosta mesta Rahm Emmanuel postup prokuratúry kritizoval a označil ho za prikrášľovania spravodlivosti, podľa médií nie je spokojná ani polícia.
Útok na konci januára na sociálnych sieťach odsúdilo veľa aktivistov, umelcov a dokonca aj prezident Donald Trump, ktorého priaznivci mali údajne celý útok zinscenovať. Ako informuje CNN, Trump vyzval herca, aby sa všetkým ospravedlnil a zopakoval, že požiadal federálne orgány, aby prípad preskúmali.
“Myslím, že prípad v Chicagu vyvoláva v našej krajine absolútne rozpaky a preto som požiadal, aby sa na to pozreli,” povedal Trump novinárom. “Niekto sa na to musí pozrieť poriadne,” dodal.
Za Smolletta sa po medializácií útoku postavilo veľa kolegov, ako napríklad herečka Viola Davisová, režisérka Ava DuVernayová, herečka Kerry Washingtonová a aj niektorí demokratickí uchádzači o prezidentské kreslo.
Senátorka Harrisová, ktorá je tvrdou kritičkou Trumpa, v januári Smollettovi zaželala skoré zotavenie sa a označila ho za jednu z najjemnejších ľudských duší, ktoré pozná. Teraz uviedla, že je počinom herca sklamaná.
 
Príspevok Herec zinscenoval svoje rasistické napadnutie, súd ho zbavil všetkých obvinení. Trump žiada ospravedlnenie zobrazený najskôr Hlavné správy.