Berlín 4. apríla 2018 (HSP/Foto:Screenshot:Der Tagesspiegel)
 
Nemecký portál Der Tagesspiegel uviedol, že ruská vláda vyhosťuje štyroch nemeckých diplomatov a takto reaguje na vyhostenie rovnakého počtu zamestnancov svojho veľvyslanectva v Nemecku. Portál poukazuje na to, že nemecký minister zahraničia Heiko Maas obhajuje svoje rozhodnutie a vysvetľuje, že bol nútený konať, ako konal.

Screenshot Der Tagesspiegel

Der Tagesspiegel prízvukuje, že ruská vláda na kroky Nemecka odpovedala veľmi rýchlo a presne tak, ako sa očakávalo – vyhosťuje rovnaký počet diplomatov: štyria nemeckí diplomati už o pár dní musia opustiť ruské územie. „Odpoveď Moskvy nie je prekvapivá,“ cituje portál nemeckého ministra zahraničia Heika Maasa, ktorý obhajoval rozhodnutie vykázať ruských diplomatov.
„Naša reakcia v prípade Skripaľ bola nutná ako politický signál a je to správne,“ uvádza portál reakciu nemeckého ministra a poukazuje na to, že vzápätí dodáva: „Nemecko však je pripravené na dialóg s Ruskom a chce konštruktívne pracovať na budúcnosti vzťahov medzi našimi krajinami,“ cituje portál Heika Maasa.
Pripomína, že nemecký veľvyslanec v Moskve Rüdiger von Fritsch bol povolaný v piatok na ruské ministerstvo zahraničia, podobne, ako zástupcovia Veľkej Británie, Holandska, Poľska, Francúzska a ďalších štátov. „Záujmom Nemecka je mať dobré vzťahy s Ruskom,“ povedal  nemecký veľvyslanec Rüdiger von Fritsch po besede na pôde ruského rezortu zahraničia: „Vzhľadom na udalosti v Salisbury vo Veľkej Británii, však musí ruská vláda urobiť všetko  pre to, aby poskytla zrozumiteľné a transparentné odpovede na otázky,“ podčiarkol.
Portál si všíma, že ruské ministerstvo zahraničia oznámilo svoju odpoveď USA deň pred predvolaním európskych veľvyslancov: už vo štvrtok ruská vláda oznámila vyhostenie 60 amerických diplomatov. Okrem toho musí byť americký konzulát v Petrohrade uzavretý.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Heiko Maas: “Vyhostili sme síce ruských diplomatov, ale chceme rokovať s Moskvou” zobrazený najskôr Hlavné správy.