Bratislava 16. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Predseda NR SR Andrej Danko nedávno poukázal na správu, podľa ktorej má Slovensko najslabší výber DPH. Podľa poslanca OĽaNO Eduarda Hegera na to poukazuje príliš neskoro

Na snímke poslanec parlamentu Eduard Heger

Andrej Danko povedal minulý týždeň v súvislosti so zdražovaním tabakových výrobkov, že nahradiť dieru v štátnom rozpočte nejakou daňou, je krátkozraké a nekoncepčné.

Poukázal pritom tiež na správu, podľa ktorej má Slovensko najslabší výber DPH. „Po ďalšie, máme nekoncepčné odmeňovanie v štátnej správe. Ako môže mať predseda vlády 4000 eur a šéf národnej banky 12 až 15 000 eur? Čo úrad, iný plat. Nesystémovosť,“ zdôraznil. Zároveň skonštatoval, že Slovensko napriek tomu, že má jedno z najnižších zadlžení, 30 rokov nerobilo žiadne investičné projekty. „Keď nenaštartujete štátnu ekonomiku investíciami do diaľnic alebo nemocníc, tak tá ekonomika skapína,“ dodal Danko.

Poslanec Eduard Heger ale tvrdí, že Danko o tom hovorí neskoro a že oni, strana OĽaNO, poukazujú na tento fakt už 3 a pol roka a jasne hovoria o tom, že tu je enormný zdroj peňazí. “Ak by sme dosiahli úspešnosť výberu DPH porovnateľnú s Poľskom, tak by sme mali ročne v rozpočte o 540 mil. € viac. Nehovoriac o tom, že Česká republika zavádza od budúceho roka “reverse charge”,” konštatuje Heger v príspevku na sociálnej sieti a dodáva, že Andrej Danko mal toto riešiť hneď po nástupe do vlády.

“Vtedy ste o tom však nič nehovorili! Teraz pred voľbami, keď s tým už neviete nič urobiť, tak sa tvárite, že tam treba hľadať peniaze,” kritizuje v závere Danka poslanec Eduard Heger, ktorý tvrdí, že je pre neho efektívny výber DPH prioritou už dlho.

Daň z tabakových výrobkov 

Ministerstvo financií predložilo minulý týždeň na rokovaní vlády návrh novely zákona o spotrebných daniach z tabaku a tabakových výrobkov, na základe ktorého sa od februára 2020 zvyšujú sadzby spotrebnej dane pre cigarety, ako aj pre bezdymové tabakové výrobky a tabak.

Návrh novely zákona vláda v stredu aj schválila. Cieľom tohto kroku je podľa MF SR predovšetkým priblížiť ceny týchto výrobkov na úroveň porovnateľnú s okolitými krajinami. Ďalším dôvodom je podľa rezortu financií ochrana zdravia obyvateľov a stabilizácia daňových príjmov.

Rezort financií pripomenul, že potrebná daň z tabakových výrobkov je druhá najvýznamnejšia spotrebná daň na Slovensku, ktorá dosiahla v ostatných rokoch silný rast a jej výnos za rok 2018 bol 728 miliónov eur. Rastu výnosu dopomohlo aj zvýšenie sadzieb dane z cigariet a z tabaku od februára tohto roka. Bolo to posledné zvýšenie sadzieb definované v tzv. daňovom kalendári schválenom v roku 2016. Aj to je jeden z dôvodov, prečo prichádza rezort financií s novelou zákona, ktorá upravuje sadzby spotrebnej dane aj pre budúci rok.

“Viem, že fajčiarov tento krok nepoteší, ale vzhľadom na ceny cigariet a iných tabakových výrobkov u našich susedov sme sa rozhodli upraviť sadzby dane tak, aby boli ceny týchto výrobkov porovnateľné s ostatnými krajinami V4,” uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) (viac v článku).

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko s návrhom ale jednoznačne nesúhlasí. “Slovenská národná strana žiadne zdražovanie cigariet nepodporí,“ vyhlásil Danko na tlačovom brífingu.

Podľa Dankovych slov sa týmto opatrením len “zaťažujú peňaženky ľudí a vymýšľajú dane, ktoré zdražujú život ľuďom. Som si vedomý, že štát musí mať zastabilizovaný príjem, ale existujú aj iné opatrenia, ktorými sa dá dosiahnuť efekt, na to, aby štát vedel zodpovedne hospodáriť,” vyhlásil.

Danka tiež v tomto prípade nahnevalo to, že o takomto zámere nebol vopred informovaný a po predložení novely zákona do parlamentu vyhlásil, že to vníma ako porušenie koaličnej zmluvy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj