Slovensko 20. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR-Branislav Račko)

Predseda strany Sloboda a solidarita a europoslanec (SaS) Richard Sulík podal na moderátora verejnoprávnej televízie RTVS a samozvaného intelektuála Michala Havrana žalobu. Zároveň od neho žiada verejné ospravedlnenie a sumu vo výške 10.000 EUR. Dôvodom samotnej žaloby je označenie Sulíka za „fašistu“ (informovali sme TU).

Na snímke Michal HavranNa snímke Michal Havran

Sulík podal na Havrana žalobu ešte začiatkom decembra. Celý prípad sa začal pred prezidentskými voľbami v USA, kedy Sulík 7. novembra na portáli Hospodárskych novín uverejnil článok s názvom Môj tip: Vyhrá Trump. V uvedenom článku predseda SaS popísal aktuálnu situáciu vo vzťahu k prezidentským voľbám v Spojených štátoch amerických a v tejto súvislosti poukázal na frustrovanú voličskú základňu Donalda Trumpa, ktorú predstavujú najmä pracujúci heterosexuálni bieli muži.

„Článok sa predovšetkým venoval aktuálnej politickej situácii v Spojených štátoch amerických a rozboru možností výhry Donalda Trumpa a Hillary Clintonovej. Žalobca považoval za úplne prirodzené uvedeným popisom charakterizovať sociálnu vrstvu, ktorá v najvyššej miere podporovala kandidáta Donalda Trumpa, na uvedenom popise nie je nič nepravdivé ani poškodzujúce,“ uvádza sa v žalobe.

Na uvedený názory reagoval na svojom facebookovom profile Havran, ktorý okrem iného uviedol: „Mali sme v Európe takých liberálov, ako Jörg Haider, alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a skončili, rovnako ako Richad Sulík, ako trapnučkí fašisti.“

Mali sme v Európe takých liberálov, ako Jorg Haider, alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a…

Posted by Havran Michal on 7. november 2016

Právnik Sulíka v reakcii na slová Havrana uvádza, že europoslanec v dotknutom článku neuviedol žiadne tvrdenia, z ktorých by bolo možné vyvodiť záver, že je fašista. Havran teda podľa neho vytrhol z kontextu článku jednu vetu. Prirovnanie Sulíka k trapnučkému fašistovi pokladá právnik za kritiku, ktorá postráda akýkoľvek vecný základ a pre uvedené tvrdenie nie je možné nájsť žiadne zdôvodnenie v správaní a vyjadrovaní sa predsedu Sas.

Sulík si je však vedomí, že ako politik je povinný zniesť kritiku svojej osoby, avšak domnieva sa, že uvedená kritika zo strany Havrana zjavne vybočuje z férového prejavu, ktorú by ako politik mal zniesť.

Sulík žiada 10.000 EUR

Sulík svoju žalobu zdôvodnil aj na svojom facebookovom profile. Uviedol, že Havranovi najprv napísal slušný list, v ktorom ho vyzval, aby sa ospravedlnil. Moderátor RTVS sa však podľa jeho slov neunúval ani len odpovedať. „Čosi to vypovedá o jeho chápaní slušnosti,“ píše ďalej Sulík.

AJ PRE INTELEKTUÁLA MUSÍ PLATIŤ SLUŠNOSŤ
AK SA M. HAVRAN OSPRAVEDLNÍ, ŽALOBU STIAHNEM

Vyštudovaný teológ Michal Havran…

Posted by Richard Sulik on 19. december 2016

Na základe absencie reakcie Havrana preto Sulík za verejné označenie ho za fašistu podal občiansko-právnu žalobu. Žiada ospravedlnenie a sumu vo výške 10.000 EUR, ktorú chce následne venovať charite. Uvádza tiež, že ak sa Havran ospravedlní a predmetný status na FB stiahne, stiahne aj on žalobu. „Nadávanie mi do fašistov skrátka nebudem tolerovať,“ vysvetlil.

Sulík zároveň výstižne poukázal aj na skutočnosť, ktorú si myslí a v komentároch vyjadruje mnoho ľudí. „Kázanie Michala Havrana je plné sugestívnych slovných obratov, ale až pričasto je jeho podstatou zlosť, povýšenosť a neschopnosť tolerovať iný názor. Tento typ „intelektuálov“ je nebezpečný. Aj oni prispievajú k formovaniu podmienok na zradikalizovanie väčšiny.“

Havran na Sulíkovu žalobu, v ktorej žiada od moderátora verejnoprávnej televízie ospravedlnenie uviedol: „čakal som od Sulíka pod stromček odvodový bonus a prišla žaloba.“ Jeho slová sú pravdepodobne reakciou na profilovú fotografiu europoslanca s komentárom “želajme si spolu odvodový bonus”.

Cakal som od Sulika pod stromcek odvodovy bonus a prisla zaloba.

Posted by Havran Michal on 19. december 2016

Sulík nie je prvým a pravdepodobne ani posledným politikom, ktorý čelí slovným útokom ľavicového aktivistu Havrana, ale je prvým, ktorý sa rozhodol postaviť primitívnym, lživým obvineniam, ktoré členovia bratislavskej kaviarne doteraz beztrestne rozdávali na všetky strany. Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu tak napríklad tento expert obvinil z latentnej homosexuality, známy je tiež svojim nálepkovaním členov strany Sme rodina.