Bogota 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)

Pilot charterového lietadla, ktoré sa v pondelok zrútilo v Kolumbii, krátko pred haváriou riadiacej veži oznámil, že stroju s brazílskym futbalovým mužstvom na palube došlo palivo. Vyplýva to zo záznamu palubnej komunikácie, ktorá sa dostala do rúk tamojšej rozhlasovej stanice W Radio.

Na snímke záchranári nakladajú do vrtuľníka telá obetí pádu lietadlaNa snímke záchranári nakladajú do vrtuľníka telá obetí pádu lietadla

Na zázname je počuť dispečerku dávajúcu lietadlu pokyny v čase, keď už strácalo rýchlosť a výšku približne 13 kilometrov od letiska v Medellíne. Tesne pred prerušením spojenia pilot uviedol, že lietadlo sa nachádza 2,7 kilometra nad zemou. Pilot opakovanie žiadal o pristátie kvôli “úplnému zlyhaniu elektroniky” a nedostatku paliva.

Rozhlasová stanica nepovedala, ako sa dostala k inkriminovanej nahrávke, medzitým ju však odvysielali aj ďalšie kolumbijské médiá. Potvrdili sa tým skoršie správy o tom, že k tragédii mohlo prispieť aj nedostatočné množstvo paliva v nádržiach lietadla typu British Aerospace 146, analyzuje spravodajská stanica BBC.

Túto teóriu podporuje aj skutočnosť, že lietadlo po páde nezačalo horieť. Vyšetrovatelia ešte nezverejnili oficiálnu príčinu havárie a predpokladá sa, že analýza udalostí bude trvať niekoľko mesiacov. Záchranárskym tímom sa podarilo nájsť obe tzv. čierne skrinky, ktoré sú podľa príslušných úradov v “dokonalom stave”.

Lietadlo prepravovalo členov brazílskeho futbalového klubu Chapecoense a novinárov. K havárii došlo krátko pred polnocou miestneho času v hornatej oblasti provincie Antioquia. Zo 77 osôb na palube prežili iba šiesti – traja futbalisti, dvaja členovia posádky a jeden novinár. Všetci však utrpeli vážne zranenia.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.