Moskva 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rossiya One TV Channel photo via AP)

Portál life.ru dnes prišiel so správou, že vyšetrovatelia sa domnievajú, že zlyhanie vztlakových klapiek mohlo zaviniť nedeľňajší pád ruského vojenského lietadla s členmi armádneho vojenského súboru Alexandrovovci do Čierneho mora. Informovala o tom dnes aj tlačová agentúra Interfax odvolávajúc sa na zdroj z operačného veliteľstva pre pomoc pri katastrofách. Informácie z čiernych skriniek budú k dispozícii pravdepodobne už v priebehu zajtrajšieho dňa

Letový záznam vyzdvihnutý z lietadla odhalil, že stroj mohol mať problém s mechanizmom kontroly vztlakových klapiek. V dôsledku toho mohla posádka lietadla podhodnotiť vážnosť situácie, citovala agentúra nemenovaný zdroj blízky vyšetrovaniu. S týmto neoficiálnym variantom priebehu katastrofy dnes operujú viaceré ruské médiá.

Na snímke z ruskej televízie Rossiya One TV Channel časť motora z havarovaného ruského lietadla leží na lodi pri Soči 28. decembra 2016. Ruskí potápači vyzdvihli dnes z morského dna druhú čiernu skrinku z ruského lietadla Tu-154 s 92 ľuďmi na palube, ktoré sa v nedeľu neďaleko mesta Soči zrútilo do Čierneho moraNa snímke z ruskej televízie Rossiya One TV Channel časť motora z havarovaného ruského lietadla leží na lodi pri Soči 28. decembra 2016. Ruskí potápači vyzdvihli dnes z morského dna druhú čiernu skrinku z ruského lietadla Tu-154 s 92 ľuďmi na palube, ktoré sa v nedeľu neďaleko mesta Soči zrútilo do Čierneho mora

Pri nehode, ku ktorej došlo krátko po štarte z letiska v Soči, zahynulo pravdepodobne všetkých 92 ľudí na palube. Väčšinu z cestujúcich tvorili Alexandrovovci, ktorí mali mať v Sýrii vystúpenie pre vojakov.

Vyšetrovatelia zatiaľ vylučujú terorizmus ako pravdepodobnú príčinu. Uviedli, že na pozostatkoch obetí a troskách lietadla sa nenašli žiadne stopy po výbušnine.

Ruské noviny Komsomoľskaja pravda zverejnili údajné úryvky z hlasového záznamníka lietadla, na ktorom člen posádky v posledných chvíľach letu hovorí: “K*rva, klapky! Kapitán, padáme.”

Z mora vyzdvihli doteraz najmenej 15 tiel a stovky fragmentov z ďalších tiel a lietadla, vrátane niektorých častí jeho trupu. Rozsiahle pátranie pokračuje v oblasti niekoľkých kilometrov.

Ruské orgány uviedli, že silný prúd v Čiernom mori v blízkosti Soči spôsobil fragmentáciu a rozšírenie trosiek stroja do okolia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.