Washington 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Federálny súd v americkom štáte Havaj zablokoval v utorok ďalší pokus prezidenta USA Donalda Trumpa o zavedenie cestovného zákazu pre obyvateľov ôsmich krajín, ktorí by sa chceli dostať do Spojených štátov. Stalo sa tak iba deň predtým, ako mala byť táto politika implementovaná.
Na snímke americký prezident Donald Trump

Opatrenie bolo zamerané na Irán, Líbyu, Sýriu, Jemen, Somálsko, Čad a Severnú Kóreu, ako aj na niekoľkých venezuelských činiteľov. Trumpov septembrový protiimigračný dekrét, ktorý zakazoval vydávanie prisťahovaleckých víz, bol už tretím v poradí, pričom súdnu dohru mali aj dva predošlé – z januára a marca.
Predchádzajúci dekrét zakazoval vstup na územie USA občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín: Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sudánu a Sýrie. Tento výnos však v septembri vypršal a nové nariadenie, ktoré malo začať platiť oddnes, jeho platnosť predlžovalo na neurčitú dobu. Sudán bol zo zoznamu vyňatý.
Biely dom reagoval na rozhodnutie havajského súdu slovami, že to “podkopáva prezidentovo úsilie o udržanie amerického ľudu v bezpečí”, informuje agentúra AP. Hovorca ministerstva spravodlivosti Ian Prior v samostatnom vyhlásení uviedol, že jeho rezort sa proti predmetnému rozhodnutiu “promptne” odvolá.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.