Bratislava 28. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto: TASR- Martin Turanovič)
 
Každoročne slovenskí hasiči počas Silvestra a Nového roka evidujú výjazdy spôsobené neodborným používaním zábavnej pyrotechniky

Ilustračné foto

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, na prelome rokov 2016 a 2017 vzniklo 18 požiarov, ktoré spôsobila zábavná pyrotechnika.
“Minulý Silvester počet týchto požiarov značne klesol, a to na šesť,” uviedla.
Hasiči v súvislosti s oslavami príchodu Nového roku občanov vyzývajú, aby nevykonávali neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky. Takisto je podľa nich nevhodné zapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, odpaľovať zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách alebo opätovne zapaľovať zábavnú pyrotechniku v prípade, že nevybuchla.
“V prípade, že zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody,” upozorňuje Farkasová.
Zapálenú pyrotechniku nie je podľa hasičov bezpečné vyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel. Dodávajú, že je tiež potrebné zabrániť priamemu kontaktu pyrotechniky s deťmi a zvieratami.
 
Príspevok Hasiči verejnosti radia, čoho sa vyvarovať pri používaní zábavnej pyrotechniky zobrazený najskôr Hlavné správy.