Praha 9. novembra 2017 (HSP/Foto:Sreenshot)

Českí hasiči spoločne s políciou, armádou a vedcami testujú nové spôsoby zásahov v krízových situáciách. Najnovšie sa zamerali na uľahčenie hasenia objektov, v ktorých hrozí výbuch tlakových fliaš s plynom a iným nebezpečným materiálom. Pri záchranných akciách by v budúcnosti mohli asistovať ostreľovači, uvádza Česká televízia.

Najnovší výskumný projekt českých hasičov za účasti zahraničných vedcov prebieha na vojenskej strelnici, pričom sa testujú možnosti zneškodnenia nebezpečných tlakových fliaš. Niekoľko dobre mierených výstrelov môže hasenie požiaru výrazne skrátiť, rovnako tak zvýšiť bezpečnosť zasahujúcich záchranárov aj ľudí v okolí.
“Ak tú fľašu prestrelíte, tak v priebehu piatich minút máte celý problém vyriešený,” priblížil vedúci výskumného projektu z Hasičského záchranného zboru Plzeňského kraja Ján Hora.
Fľaša s plynom, ktorá v ohni vybuchla samovoľne, odletela 22 metrov ďaleko, niekedy sa ale jej časti môžu rozletieť aj 150 metrov. “Keď to niekoho zasiahne, má to v podstate smrteľné účinky,” uviedol pražský hasič Václav Kratochvíl.
Novou metódou sa dá takéto potenciálne smrteľné riziko eliminovať. Pri priestrele fľaše z diaľky umožní otvor po priechode strely, aby plyn odchádzal z nádoby relatívne bezpečne. A zabráni tak roztrhnutiu fľaše. “Máme opakovane zistené, že v tejto chvíli už môžeme v blízkosti takejto fľaše pracovať a určite už nedôjde k výbuchu,” opisuje Kratochvíl.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.