Washington 29. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Charlie Riedel)

Tropická búrka Harvey priniesla toľko zrážok, že americkí meteorológovia museli zmeniť svoje mapy, na ktoré pridali dve nové farby. Doterajšie grafické mapy zobrazujúce pomocou farieb množstvo zrážok totiž nestačili.
Ľudia kráčajú po zaplavenej ulici po vyčíňaní hurikánu v Houstone, v americkom štáte Texas

“Napadlo toľko zrážok, že sme museli aktualizovať farby na našich grafikách, aby sme to mohli efektívne mapovať,” informovala americká Národná meteorologická služba (NWS) na svojom twitterovom účte.
Novými farbami sú tmavo fialová pre 51-76 centimetrov zrážok a bledo fialová pre viac než 76 centimetrov. Doteraz reprezentoval najväčšie množstvo zrážok (viac než 38 centimetrov) iný odtieň fialovej.
“Toto je asi prvý raz v živote, keď nenávidím fialovú,” napísal v komentári k správe o zmenách farieb v meteorologických mapách istý Američan.
Iný muž, Austrálčan, pripomenul, že meteorológovia v jeho krajine museli už v roku 2013 pridať upraviť farby na teplotných mapách.  “Ak neveríte v zmenu klímy, veríte teraz aspoň v zmenu farieb?” opýtal sa sarkasticky ďalší muž.
V Texase napadlo od piatku rekordné množstvo zrážok – v niektorých oblastiach vyše 100 centimetrov – a podľa meteorológov to bude v nasledujúcich dňoch ešte viac. Predpovedajú až 127 centimetrov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.