Cambridge 26. februára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)

Vedec Harvardskej univerzity a špecialista na epidémie Marc Lipsitch predpovedá, že koronavírus „nebude v konečnom dôsledku zadržateľný“ a do jedného roka nakazí niekde medzi 40 až 70 percentami ľudstva

Na snímke ľudia s ochrannými rúškami kráčajú cez ulicu v centre Hongkongu 26. februára 2020

Podľa vedca to však dôvod na paniku nie je. Lipsitch objasnil, že mnohí z nakazených ľudí nebudú mať závažné následky, alebo dokonca nebudú mať ani príznaky, čo sa už teraz stalo v prípade mnohých osôb, ktoré boli na vírus pozitívne otestované.

Ale práve to je presne dôvod, prečo si vedec nemyslí, že vírus môže byť zastavený. Vírusy ako SARS, MERS a vtáčia chrípka boli intenzívnejšie a mali vyššiu mieru úmrtnosti. Inými slovami, ak bola osoba nakazená vírusom, ktorý spôsobil SARS, šanca, že choroba nebola spozorovaná neexistovala. Ale pretože súčasný koronavírus, známy ako COVID-19, môže byť asymptomatický alebo prinajmenšom veľmi mierny priebeh, je tu väčšia šanca, že ľudia budú pravdepodobne tráviť deň normálne a ani nezistia že sú nakazení.

Nevýhodou je, že je v tomto prípade ťažké ak nie nemožné situáciu sledovať a ochoreniu predchádzať. V tomto zmysle je vírus  podobný chrípke, ktorá môže byť aj smrteľná, ale často prechádza bez toho, aby infikovaná osoba vyhľadala lekársku starostlivosť. Marc Lipsitch vo svojej predpovedi rozhodne nie je sám.

Vo vedeckej obci sa objavil konsenzus, že prepuknutie vírusu sa nakoniec zmení na nové sezónne ochorenie, ktoré by sa podľa nich mohlo jedného dňa zmeniť na „chladnú a chrípkovú sezónu“ akúsi „sezónu COVID-19″.

Andrea Lopatková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj