Bratislava 26. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková )

„Strana Vlasť je nazývaná aj antisystémovou,“ hovorí jej líder Štefan Harabin. „A ona je skutočne antisystémová: my totiž ideme tento zlodejský systém naozaj zrušiť. A preto sme hrdí na to, že nás nazývajú antisystémovou stranou.“

Na snímke Štefan Harabin

Hlavné správy: Ako hodnotíte predvolebnú kampaň 2020?

Harabin: My sme spokojní, veď už aj podvodnícke prieskumné agentúry alibisticky musia priznávať, že strana Vlasť veľmi narastá. Je to stále v tých intenciách, že keď nám dávali dve percentá, mali sme dvanásť, keď nám dávali štyri, tak sme mali štrnásť. A tých štrnásť, to je asi aj realita.

Hlavné správy: Váš ekonomický a mediálny expert Roman Michelko je toho názoru, že rozhodujúce pre výsledok predvolebnej kampane mohli byť záverečné televízne debaty. Pohli ešte percentami?

Harabin: Ako som povedal, my sme celkovo s odozvou na našu kampaň spokojní a veríme v dobrý výsledok.

Hlavné správy: Verejnosť pozitívne hodnotila viaceré nové tváre z vašej kandidátky, napríklad Moniku Sofiyu Soročinovú…

Harabin: My sme nemali priestor našich ľudí prezentovať, veď ste mohli vidieť, že nás takmer nikam nepustili. Pritom máme naozaj prvotriedny tím s kvalifikovanými odbornými kádrami, ktorý je schopný okamžite začať riadiť štát. Na obrazovkách sa objavilo len zopár tvárí, ale máme celý rad ďalších kvalitných ľudí. My sme si vedomí toho, že mať špičkové kádre a fungujúce štruktúry, to je základná vec, inak to nejde.

Hlavné správy: Čo si myslíte o poslednej, mimoriadnej schôdzi Národnej rady?

Harabin: K obsahu tej schôdze: strana Vlasť presadzuje, aby každé prvé dieťa dostalo sedemtisíc, druhé pätnásťtisíc a tretie dvadsaťpäťtisíc eur. Ak zastavíme rozkrádanie, budeme mať dosť peňazí, aby sme ich mohli dať týmto ľuďom. A takisto aj seniorom slušné dôchodky, nie iba smiešny trinásty dôchodok – bude dosť aj na normálne dôchodky vo výške sedemstvo až tisíc eur, podľa zásluhovosti.

My sme nepodávali trestné oznámenie na údajnú volebnú korupciu, to je samozrejme hlúposť na kvadrát. My podporujeme každé euro navyše pre dôchodcov a deti. Považujeme však za smiešne, keď Smer, ktorý je s dvojročnou prestávkou dvanásť rokov pri moci, má ministerstvo financií a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ide na samom konci volebného obdobia robiť takéto populistické kroky namiesto toho, aby v tomto smere pracoval systematicky.

Hlavné správy: Na druhej strane, schôdza odmietla dohovor o zaobchádzaní so ženami na istanbulský spôsob – už po tretíkrát. Nie je to úspech?

Harabin: Ale veď Istanbulský dohovor už bol dávno odmietnutý! Teraz je tu hra medzi Pellegrinim a Čaputovou, že kto z nich napíše list Rade Európy. Lenže keď je raz dohovor odmietnutý, tak podpis Žitňanskej stratil právnu účinnosť! Tieto hlúposti troch najvyšších ústavných činiteľov, to sa ani nedá počúvať. Jediné vysvetlenie je, že hrajú divadlo a robia špinavú politiku – aj Smer, aj SNS.

Hlavné správy: Podľa vás teda v tejto chvíli už vôbec nie je potrebné neprijatie dohovoru oznámiť do Bruselu?

Harabin: Aj keby to neoznámili, tak sa nič nestane, pretože tým, že dohovor bol odmietnutý, ratifikačný proces je skončený negatívnym spôsobom, a tým pádom podpis Žitňanskej nemá právnu účinnosť. To je skrátka koniec. Je niečo strašné, aké hlúposti títo niektorí amatéri v politike dokážu stvárať.

Hlavné správy: Poslanec Beblavý tvrdí, že teraz je úplne jedno, čo sa ohľadne Istanbulského dohovoru schváli alebo neschváli, pretože po voľbách ho tak či onak bude môcť nová koalícia opätovne prijať.

Harabin: Dúhová koalícia? V žiadnom prípade. Už prvé rozhodnutie parlamentu bolo nezvrátiteľné, nezrušiteľné, nezameniteľné. To len títo právni analfabeti môžu robiť z čierneho biele, ale to neznamená, že sa tak aj stane, keď si to oni želajú.

Hlavné správy: A pokiaľ ide o samotné zvolanie tejto poslednej, mimoriadnej schôdze Národnej rady, bolo podľa vás legitímne? Opozícia kričí, že nie…

Harabin: Samozrejme, že bolo legitímne. V tomto smere tomu nemožno nič vyčítať. A pokiaľ ide o to, že bolo aplikované skrátené legislatívne konanie: veď parlament už x-krát už použil tento spôsob a nikto to nikomu nevyčítal.

Hlavné správy: V črtajúcej sa „dúhovej koalícii“, ako ste ju pekne nazvali, všetci ako jeden kričia, že treba bojovať proti oligarchom, a pritom všetci siedmi veľkí šéfi týchto strán sú mnohomiliónoví boháči… A podobných bizarností je v tohtoročnej predvolebnej zábave viac. Má volič vôbec brať reči politikov vážne?

Harabin: Veľa ľudí je totálne sklamaných z toho, čo sa na Slovensku deje. Strana Vlasť tiež hovorí, že musí prísť zmena. Treba však zdôrazniť jednu vec: aby ľudia vo svojom sklamaní a znechutení politikou nepodľahli davovej psychóze. Videli sme, čo spôsobila davová psychóza pri vlaňajšej voľbe prezidenta. Keby sa to stalo aj tentoraz, mohlo by dôjsť k tomu, že nejaká ultraliberálna dúhová koalícia tu bude robiť na celom štáte laboratórne pokusy s vládnutím.

Na druhej strane, ľudia by si mali zvážiť aj to, či sa ich hlas nestratí, ak ho dajú strane, s ktorou všetky ostatné strany odmietajú spolupracovať. A ďalšia vec: my samozrejme nechceme, aby ľudia volili podvodníkov, gaunerov, korupčníkov, oligarchov, avšak zároveň si treba uvedomiť, že nie je dobré voliť ani ufňukancov, ustráchancov, ktorí nie sú schopní zvládnuť ani televíznu debatu. Štát musia riadiť zodpovední a schopní ľudia.

A preto najlepšia voľba je strana Vlasť s číslom 17. My máme čisté ruky, máme chladnú hlavu a horúce srdce. Tu je úplne jasné, že zlodeji, podvodníci, pozemkoví mafiáni pôjdu do basy a je iba otázkou, kedy – to majú v rukách ľudia. Ak budú voliť nás, budú voliť ľudí s čistým registrom trestov, bez škandálov. V našej strane nie sú nechutní boháči: my sme tam všetko ľudia, ktorí nešli do politiky kvôli peňaženkám, kvôli kradnutiu.

Vezmite si dnešnú politickú scénu: nielen tie strany, ktoré vládli a kradli, ale aj mnohé tie, ktoré sa do politiky tlačia, nejdú tam, aby pomáhali ľuďom, ale idú tam za účelom prospechu – to treba rovno povedať.

My, náš personálny, kádrový substrát má spoločné to, že ideme do politiky a vzdávame sa svojho pohodlia nie preto, aby sme kradli, ale aby sme zmenili systém. Ten systém, ktorý u nás dlhodobo funguje, diktatúru šiestich politických strán, z ktorých tri sú pri moci, kradnú a kryjú trestnú činnosť predošlej vlády. Potom sa vymenia, kradnú ďalší traja a kryjú trestnú činnosť tých predošlých – a tak stále dokola. A všetky tie strany sú na špagátiku tých istých oligarchov, mecenášov a tútorov.

A presne preto je strana Vlasť nazývaná aj antisystémovou. Ona je skutočne antisystémová: my totiž ideme tento zlodejský systém 3 + 3 naozaj zrušiť. A preto sme hrdí na to, že nás nazývajú antisystémovou stranou.

Hlavné správy: Ten zlodejský systém by však chceli zrušiť viacerí, teda aspoň sa tak zastrájajú. Hovorí to napríklad pán Truban alebo pán Matovič…

Harabin: O tom práve hovorím v mojom novom videu: ako Matovič ide na Cyprus a do Cannes odhaľovať zlodejiny Počiateka. A my sme za! Ja už dávno hovorím o zlodejstvách Počiateka a Kaliňáka. Ale zaujímavé je, že akonáhle ide o Kisku, tak Matovič nehovorí nič. Keď je to jeho zlodej, tak je to v poriadku. Do Cannes ide, ale do Popradu nejde, aby kričal na Kisku pred jeho rodinným domom, že mu ten dom treba zhabať, lebo by mal patriť Slovensku.

A feťák Truban: Na neho som práve podal trestné oznámenie: veď on odmietol na polícii označiť dílera, od ktorého kupoval drogy. V našom trestnom poriadku máme osobitný trestný čin: neoznámenie závažného trestného činu. Dílerstvo drog sa stíha sadzbou 4 až 10 rokov, čiže to je závažný trestný čin. A keď on neoznámil dílera, tak spáchal trestný čin neoznámenia trestného činu. A títo ľudia sa chcú spojiť, aby na Slovensku uchopili moc…

Ivan Lehotský

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj