Bratislava 15. februára 2017 (HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer,Štefan Puškáš)

Predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) Daniela Švecová neuspela so svojím odvolaním vo veci jej prvého disciplinárneho návrhu na sudcu Štefana Harabina. Odvolací disciplinárny senát dnes jej odvolanie zamietol. Konanie sa vráti na prvý stupeň, Harabin v ňom už nemôže byť potrestaný.

Na snímke Štefan Harabin a predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela ŠvecováNa snímke Štefan Harabin a predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová

Päťčlenný senát pod vedením nitrianskeho sudcu Stanislava Libanta sa stotožnil s názorom prvostupňového senátu, že Švecová podala disciplinárny návrh oneskorene. Konanie však nezastavil, pretože sám Harabin trvá na jeho pokračovaní, aby mohol očistiť svoje meno.

„Vec sa vráti disciplinárnemu senátu prvého stupňa, ktorý musí vykonať dokazovanie a v danej veci rozhodnúť, a to buď jeho oslobodením, alebo uznaním viny z daného skutku, pričom trest mu už uložiť nemôže,“ uviedol Libant. Švecová žiadala preložiť sudcu za závažné disciplinárne previnenie na nižší súd. To už Harabinovi v tomto konaní nehrozí.

Sám Harabín k situácii povedal:

“Pani Švecová dnes dostala dve poriadne facky zo základov práva v dvoch odvolacích disciplinárnych veciach, keď príslušný senát zamietol jej odvolania. Švecová pokiaľ sa samá nevzdá postu predsedníčky súdu, mal by ju prezident Kiska odvolať nie pre vek, ale pre hlúposť, resp. odbornú nespôsobilosť. Navyše Švecová verejne kradne peniaze zo štátneho rozpočtu, lebo sa dala za štátne peniaze zastúpiť advokátom, hoci ona za túto prácu berie osobitný plat od štátu v tisícoch EUR.”

“Pani predsedníčka súdnej rady Bajánkova povedala, že pre vysokú odbornosť pani Švecovej nepodáva návrh na jej odvolanie prezidentovi a tu ste teraz videli tú vysokú odbornosť pani Švecovej, ktorá právu nerozumie. U nás platí, že čím hlúpši minister, tým lepší člen vlády, čím hlúpši sudca, tým lepší predseda súdu. Ak predsedkyňa Najvyššieho súdu nepozná právo, tak ako sa potom bežný občan má domôcť práva? A toto čudo na čele Najvyššieho súdu nepozná ani judikatúru Ústavného ani Strasburgského súdu a len robí politickú juristúciu s pánom Kaliňákom, aby zastrašila všetkých sudcov a podáva tu na nás disciplinárne návrhy.“

Od konania na prvom stupni Harabin očakáva oslobodenie, pretože je stíhaný za právny názor, čo považuje za neprípustné.

Voči Štefanovi Harabinovi podala predsedníčka NS aj ďalšie štyri disciplinárne návrhy, okrem iného požaduje pre neho opäť preradenie na súd nižšieho stupňa a aj najprísnejší trest – odvolanie zo sudcovskej funkcie. Po dva jej disciplinárne návrhy smerujú aj voči ďalším dvom členom dovolacieho senátu Viliamovi Dohňanskému a Gabriele Šimonovej.