Bratislava 28. januára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
 
Za Slovensko, tradície a právny štát. S týmto heslom vstupuje do boja o prezidentské kreslo sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ak uspeje v blížiacich sa prezidentských voľbách, v štáte chce urobiť poriadok

Na snímke prezidentský kandidát Štefan Harabin

Deklaruje, že chce byť nezávislým a nestraníckym prezidentom. Vyhlásil to na pondelkovej tlačovej konferencii.
Harabin sľubuje, že bude mať vždy na zreteli spravodlivý právny štát pre každého. “Ponúkam alternatívu proti arogancii moci a nespravodlivosti. Budem striktne dodržiavať najvyššie postavený právny predpis, Ústavu SR, a dohliadať na to, aby sa po nej nešliapalo,” uviedol s tým, že slovenský prezident sa nemôže riadiť pokynmi a odporúčaniami zo zahraničia.
“Nastúpim cestu nových rovnocenných partnerských vzťahov v rámci Európy a aj mimo nej. Slovensko nemá žiaden dôvod sa niekomu podriaďovať. Musíme začať rozvíjať naše medzinárodné vzťahy v prvom rade v náš prospech a nie, ako to niekto iný od nás chce,” vysvetlil.
Spoločnosti sa podľa kandidáta umelo podsúvajú informácie o obmedzených právomociach prezidenta SR. S tým však Harabin nesúhlasí a vysvetľuje, že prezident má okrem reprezentovania SR aj ústavné oprávnenia a aj povinnosti, aby svojimi rozhodovaniami zabezpečoval riadny chod ústavných orgánov.
Harabin deklaruje, že ak bude prezidentom, nepodpíše programového vyhlásenie vlády bez zakotvených zmien, ktoré vyžaduje. Týkajú sa napríklad sociálnej oblasti. “Urobím všetko preto, aby sa vrátili domov občania, ktorí sa vysťahovali do zahraničia za prácou,” tvrdí kandidát.
K programovým prioritám Štefana Harabina patrí aj zachovanie slovenských národných tradícií a s tým súvisiaca podpora nášho krásneho folklóru a najmä kresťanstva.
Vidíme obrovské snahy zvonka rozbiť to, čo by sa dalo zhrnúť ako naše kultúrne a náboženské, ale aj morálne tradície,“ myslí si Harabin, preto vidí práve dnes mimoriadny význam v podpore kresťanstva.
“Osud Slovenska a našich ďalších generácií mi leží na srdci, a my budeme brániť našu identitu, naše tradičné hodnoty, odkaz našich predkov.“
Zdôraznil tiež, že chce podporovať mladé rodiny a zasadiť sa aj o dôstojný život našich dôchodcov.  „Zdravý rozvoj našej spoločnosti je nesporne možné a potrebné aktívne usmerňovať aj z pozície prezidenta. Má na to dostatok zákonných možností a ja viem, ako ich využiť.“
Vypovedať plánuje Istanbulský dohovor či Globálny pakt OSN o utečencoch, pretože dokumenty podľa neho likvidujú ústavu a štátnosť SR.
 
Volebný program
Harabin tvrdí, že nerokuje a ani rokovať nebude s nijakou politickou stranou o podpore vo voľbách.
Tím Harabina predstavil aj logo a slogan kampane, ktorý znie: Za Slovensko, tradície a právny štát.
Logo v tvare pentagramu nesie okrem slovenskej trikolóry aj fialovú farbu, ktorá symbolizuje farbu sudcovského talára, ale je aj sviatočnou farbou cirkevných rúch.
Pentagram okrem iného symbolizuje v poradí piateho prezidenta novodobého Slovenska.
Prezidentský kandidát predstavil aj autobus vo farbách kampane, s ktorým plánuje do 16. marca precestovať Slovensko a stretávať sa s občanmi.
Na záver tlačovej konferencie odpovedal prezidentský kandidát aj na mnohé novinárske otázky.
Voľby prezidenta SR sa budú konať 16. marca. V prípade nezvolenia hlavy štátu v prvom kole sa uskutoční druhé, ktoré sa bude konať 30. marca.
 

 
Príspevok Harabin: Mojimi prioritami sú suverenita Slovenska, tradície a právny štát zobrazený najskôr Hlavné správy.