Bratislava 10. októbra 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
V súvislosti so včerajším verdiktom senátu Najvyššieho súdu, ktorý potvrdil väzbu pre obvinených z vraždy novinára Kuciaka a jeho priateľky, dostal predseda senátu Štefan Harabin viacero otázok od médií. Prvé mierili na rozhodnutie vo veci sťažnosti obvinených z vraždy

Na snímke Štefan Harabin

Zamietli sme sťažnosť všetkých troch obvinených s tým, že dôvody väzby ktoré boli uplatnené prvostupňovým sudcom trvajú. Som milo prekvapený, že pri tejto vražde je odvedená mimoriadne kvalitná práca polície pokiaľ ide o jednotlivé procesné úkony. Na druhej strane som smutný, že ostatné vraždy nie sú takto kvalitne spracované, čo svedčí o tom , že práca polície a prokuratúry je v rozklade.
 
Na otázku či ku kvalitne odvedenej práci pri vyšetrovaní prispel aj medzinárodný tím odpovedal:
O to tu nejde. Život človeka má rovnakú cenu u novinára ako u poškodeného v Ubli. Lebo keby sme toto nedodržali, tak potom by sme hovorili o politizácií vyšetrovania trestnej činnosti. Jednu vraždu vyšetríme poriadne, druhu nie? Život človeka v Ubli je menej cenný ako život novinára?
 
Vyjadril sa aj k rozkladu právneho štátu, k čomu prispievajú politici nerešpektovaním súdnych rozhodnutí:
Mafiánom a kriminálnikom narastá sebavedomie vtedy, keď vidia že ani ústavní činitelia nedodržujú zákon. Kriminálnik si povie, no čo by som aj ja nepáchal trestnú činnosť, keď aj prezident republiky nerešpektuje ústavu a nevymenuje sudcov Ústavného súdu, keď aj premiér a minister vnútra nerešpektujú rozhodnutia Najvyššieho súdu. Toto sú procesy ktoré majú negatívny dopad na dôveru v právny štát a justíciu.
Keď pán Lipšic v televízii hovorí o tom že justícia je nedôveryhodná, pritom on jediný dostal v tomto štáte podmienku za trestný čin ublíženia na zdravý  z nedbanlivosti pri dopravnej nehode na prechode pre chodcov, kde porušil dve dôležité povinnosti. Každý iný občan by v tomto prípade dostal nepodmienečný trest a tento človek tu ešte bude hovoriť o dôveryhodnosti justície. Podľa môjho názoru tento verdikt súdu bol evidentne skorumpovaný a pani Žitňanská ani nepodala dovolanie.
Na otázku, či sa v spise nachádza niečo, čo hovorí o Kočnerovi ako možnom objednávateľovi odpovedal:
Ja som posledný ktorý by vynášal veci zo spisu. To robí pani Tódova a policajt ktorý jej dáva informácie. Generálny prokurátor by mal zasiahnuť a takéto veci trestne stíhať. Potom by sa naučili že nie je možné vynášať veci z trestných spisov a porušovať princíp prezumpcie neviny. Ja toto nikdy neurobím aby som prekračoval svoje zákonne povinnosti ako sudca.
 
Video

 
Príspevok Harabin: Lipšic hovorí, že justícia je nedôveryhodná, pritom on jediný dostal v tomto štáte podmienku za zabitie chodca na prechode zobrazený najskôr Hlavné správy.