Bratislava 16. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Michal Svítok)

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin publikoval svoj názor aj na nový vládny návrh na zrušenia amnestií, ktorým sa vládna koalícia snaží vyjsť v ústrety mimovládnym organizáciám, médiám a skupine politikov.

Na snímke sudca Najvyššieho súdu (NS) Štefan Harabin

Politici, mimovládne organizácie platené zo zahraničia a skorumpovaní novinári už mesiac traumatizujú spoločnosť zrušiteľnosťou amnestií. K otázke nezrušiteľnosti amnestií som sa už vyjadril, ale doplním svoje vyjadrenie, lebo v tom čase som sa vyjadril len k Budajovmu návrhu:

Len zrekapitulujem, že amnestia je nezrušiteľná nech ide o kohokoľvek. Amnestia je zo svojej podstaty amorálna, lebo odpúšťa tresty, zastavuje trestné konania, alebo individuálnou milosťou zahladzuje odsúdenie. Amnestia keď je raz udelená, zaniká trestná činnosť a trestná zodpovednosť.

Je zaujímavé, že Fico 22 rokov tvrdil, že amnestia je nezrušiteľná a teraz zmenil názor, lebo to chcú skorumpované médiá a mimovládky. Deklasoval sa už nielen ľudsky a politicky, ale deklasoval sa už aj ako právnik.

Vláda a pán Fico pripravili návrh ústavného zákona, ktorým sa dáva do kompetencie parlamentu zrušiť udelené amnestie a potom ich povinne preskúma ústavný sud. Musím povedať, že tak ako v prípade návrhu poslanca Budaja, tak aj v prípade návrhu Fica ide o právny idiotizmus. Ak by aj parlament prijal tento ústavný zákon o zrušiteľnosti amnestií, tak ústavný zákon platí dopredu.

Základnou zásadou v práve, ktorá je nielen zásadou v ústavnom práve, ale aj zásadou európskeho dohovoru o ľudských právach, je zásada o zákaze retroaktivity. To znamená, že ústavný zákon môže platiť len do budúcnosti, pro futuro. To znamená že môže platiť len na amnestie ktoré budú udelené v budúcnosti

Keby pán Fico aj s poslancami chceli zrušiť zákaz retroaktivity, tak im to aj tak nepomôže, pretože v trestnom práve platí zásada, že v prípade spáchania skutku sa posudzuje tento skutok podľa práva v čase spáchania skutku platného. Neskoršie právo sa môže použiť iba vtedy, ak je výhodnejšie pre páchateľa a v tomto prípade by išlo o právo, ktoré by nebolo výhodnejšie pre páchateľa. Preto si dovolím tvrdiť, že aj Ficov návrh je právny a politicky idiotizmus.

Dovolím si ešte upozorniť na dôsledky, ktoré vyplynú z tejto politicko-populistickej hry.

Keby sa takýto ústavný zákon prijal, došlo by k narušeniu trojdelenia štátnej moci, keď zákonodarná moc zasiahne do moci výkonnej. Keď to pripustíme, tak môže dôjsť k zrušeniu Havlovej amnestie, kde by morálne dôvody boli na mieste vzhľadom na zavraždené osoby, ktoré títo amnestovaní zločinci zavraždili. Ale môže dôjsť aj k tomu, že Bugár bude oživovať zrušenie benešových dekrétov na území Slovenska. Chcem preto upozorniť na to, že ľudia, ktorí tuto kampaň rozpútali, ju vedú nielen proti právnym základom štátu, ale aj proti samotným základom štátu. Treba povedať týmto aktérom jednoznačne, že poslanci dali sľub, že budú dodržovať ústavu a rozhodnutia ústavného sudu a v prípade, že tento návrh ústavného zákona schvália, tak vzniká ich trestná zodpovednosť za zneužívanie právomoci verejného činiteľa a generálny prokurátor ich ma začať trestne stíhať.

Viac vo videu tu: