Bratislava 26. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák)
 
Neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin avizuje podanie ústavnej sťažnosti pre neústavnosť a nezákonnosť prezidentských volieb. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti. “Je pravdou, že ústavná sťažnosť sa má podať do desiatich dní od oznámenia výsledku volieb. Táto doba ešte len nastane,” povedal Harabin s tým, že keďže je neúspešným kandidátom už po prvom kole, pre opatrnosť podáva sťažnosť už teraz

Na snímke Štefan Harabin

Dôvodom podľa neho je, aby ústavný súd náhodou nevyložil začiatok lehoty na podanie sťažnosti od oznámenia výsledkov prvého kola. “A, samozrejme, podám ju aj po oznámení výsledkov druhého kola,” dodal.
O prípadných sťažnostiach na priebeh marcových volieb prezidenta musí rozhodovať plénum Ústavného súdu SR. Od 16. februára však funguje Ústavný súd SR v obmedzenom režime iba so štyrmi sudcami. Právnik Peter Kubina pre agentúru SITA v tejto súvislosti uviedol, že na riadny chod pléna je potrebných minimálne sedem sudcov, ktorí by navyše museli rozhodovať jednotne. Doplnil, že o sťažnosti na priebeh volieb by nielenže nemal kto rozhodnúť, ale súd by prekročil aj zákonnú lehotu na vynesenie verdiktu. V takom prípade by sa mohli sťažovať iní kandidáti. Podľa Kubinu ide o krízovú situáciu, ktorá vznikla po neúspešnej februárovej voľbe nových ústavných sudcov v Národnej rade SR. Parlament mal za úlohu vybrať 18 sudcov, z ktorých by prezident následne menoval polovicu.
“Ide o krízovú situáciu, pretože o sťažnostiach na priebeh volieb musí rozhodovať plénum ústavného súdu, ktoré momentálne nefunguje. Ústavný súd SR má tiež zákonné lehoty, v ktorých musí rozhodnúť,” povedal Kubina. Podľa jeho slov aj lehoty môžu privodiť komplikácie, pretože na ne sa môžu odvolávať iní kandidáti, ktorí takisto majú právo na to, aby o sťažnostiach ich volebných súperov rozhodol súd v zákonnej lehote a nastolil tak stav právnej istoty o volebnom výsledku. Právnik dodal, že nový prezident sa za každých okolností ujme svojej funkcie. V prípade dodatočného rozhodnutia Ústavného súdu SR o neplatnosti volieb by sa konali opäť. “Samozrejme, takémuto závažnému rozhodnutiu by muselo predchádzať závažné porušenie pravidiel, ktoré by bolo spôsobilé ovplyvniť konečný výsledok volieb v tom zmysle, že kandidát podávajúci sťažnosť by bez tohto porušenia mal šancu stať sa celkovým víťazom volieb,” dodal s tým, že „voľby sa v demokratickom štáte vyhrávajú vo volebných miestnostiach a nie v súdnych sieňach”.
 
Príspevok Harabin avizuje podanie ústavnej sťažnosti pre voľby, riešiť ju však môže len plénum ÚS zobrazený najskôr Hlavné správy.