Mesto Penza sa nachádza približne 700 kilometrov juhovýchodne od Moskvy. Tamojšia nemocnica bola v katastrofálnom stave, napísala na svojom blogu Hanna Rún z Islandu. Tanečnica zrejme špinavé a rozpadávajúce sa steny, krv v umývadle či pacientov ležiacich na podlahe, nečakala. Podelila sa preto so svojím zážitkom s čitateľmi.

Hanne prišlo na návšteve

„Keď sme dorazili do nemocnice, nočná mora začala,“ s tým, že uvidela hrôzu na vlastné oči. „Záchody boli plné moču a výkalov, umývadlo plné krvi,“ píše na blogu Hanna. Preto ani neprekvapí jej reakcia na úmysel lekárov, ktorí ju chceli operovať, ale ona odmietla a rozhodla sa odísť.

Hanne prišlo na návšteve

Hanna má manžela z tohto mesta. Napriek tomu, že má manžela Rusa, Nikkitu, sestričkám vraj nerozumela ani slovo. „Ženy v bielych plášťoch a klobúkoch pripomínali scény z hororu,“ spomína Hanna. O hygiene v tejto ruskej nemocnici zrejme ani nechyrovali. Návšteva toalety ju doslova šokovala.

Hanne prišlo na návšteve

Po odmietnutí operácie jej urobili gastroskopiu, aby zistili, čo jej je. Za to, že vyšetrenie zvládla v kľude, ju mal vyšetrujúci lekár pochváliť. Potom jej povedali, že by mala zostať ďalšie tri dni na pozorovaní. „Skoro som sa zbláznila, chcela som odtiaľ odísť. Prosila som Nikkitu, aby ma zobral domov, pretože som si myslela, že ma rozrežú a rozpredajú moje orgány,“ napísala Hanna.

Hanne prišlo na návšteve

Ďalej mladá Islandčanka napísala, že sestričky a lekári po sebe kričali a pacienti ležali po zemi. Keď prišla domov, okamžite strhla zo seba všetky šaty a išla sa okúpať. Podľa ruského blogu varlamov.ru Rusi reagovali na zážitok Hanny aj pozitívne aj negatívne.

Hanne prišlo na návšteve

Zaujímavé je, že o príbehu v ruských nemocniciach napísal reportáž britský novinár žijúci v Moskve Mark Bennets. Novinár píše, že aj keď majú obyvatelia Ruska nárok na bezplatné zdravotníctvo, v skutočnosti si musia zdravotnícku starostlivosť doplácať či podplácať lekárov. „Ruské štátne nemocnice sú v tragickom stave, hlavne mimo veľkých miest,“ tvrdí ruský opozičný politik Gennadij Gudkov na portáli independent.co.uk v reportáži Bennetsa.

Hanne prišlo na návšteve

Podľa neho sú v provinčných nemocniciach zastarané prístroje, málo liekov, postelí aj odborníkov. „Rodiny musia často pacientom donášať jedlo,“ tvrdí Gudkov.

Hanna Rún z Islandu Hanne prišlo na návšteve