Praha 7. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Vo svojom komentári pre portál Prvnízprávy.cz si sociológ Petr Hampl kladie otázku, či odchod Českej republiky z Európskej únie bude mať pre krajinu horšie dôsledky než zotrvanie

Na snímke Petr Hampl

Európska komisia nemôže uviesť žiaden parameter, v ktorom by sa pomery vďaka členstvu v únii zlepšili. Veľmi ťažko by sa hľadal parameter, v ktorom je členstvo v únii neutrálne, píše Hampl.

Podľa neho pretrváva strašenie, že po opustení by Česko mohlo čeliť desivým opatreniam. Tézu, že Česko najviac vyváža práve do únijných krajín, píše Hampl, možno tiež vnímať ako tiché vyhrážanie zrušením českých pobočiek západoeurópskych spoločností a zastavenia spolupráce, čo podľa jeho slov svedčí o závislosti na západoeurópskych zákazníkoch.

Medzi dôsledky českého členstva v Hampl označuje: nahradenie českých podnikov nemeckými či ďalšími konkurentmi na kľúčových trhoch, zničenie domáceho českého trhu, pokles v úrovni českého školstva a následné zníženie konkurencieschopnosti českých občanov a ako ďalšie investovanie do relatívne jednoduchých komponentov miesto sofistikovaných investičných celkov.

Skrátka, členstvo v EÚ zhoršilo našu pozíciu po všetkých stránkach. Aj keby sme boli s bezvýhradne spokojní, aj keby sme boli nadšení zo všetkých zákazov a centrálne podporovanej migrácie, stále platí, že pre českú ekonomiku to predstavuje nesmierne riziko. Akékoľvek zakopnutie západoeurópskej ekonomiky na nás dopadne naplno, myslí si Hampl.

Pre ilustráciu svojej pozície odborník odkazuje na film Jennifer Lynchovej Helena v krabici, ktorého hlavný hrdina, chirurg, ilúziu o tom ako amputuje svojej milovanej ruky a nohy, aby bola závislá na jeho starostlivosti a tak sa o ňu s láskou stará. , píše Hampl, je viac podobná otrokárom, ktorí úmyselne mrzačia otrokov, aby neboli schopní úteku.

Opustenie je spojené s obrovským rizikom, zotrvanie v znamená istú skazu. Čo si vybrať? Rozumná vláda by krajinu intenzívne pripravovala na odchod. Pokrývala by riziká a znižovala závislosť. Môže sa to hodiť aj v prípade, že by sa rozpadla aj bez nášho pričinenia, dodáva.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj