Gaza 27. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Adel Hana)

Palestínske militantné hnutie Hamas vyslovilo v pondelok zámer rozšíriť svoje protiizraelské vojenské aktivity na západný breh Jordánu aj napriek požiadavkám súperiaceho hnutia Fatah, aby pristúpilo k odzbrojeniu v rámci dohody o zmierení
Na snímke príslušníci palestínskeho hnutia Hamas

Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Chalíl al-Hajjá uviedol, že zbrane tohto hnutia “nebudú dotknuté”. “O tom sa nebude debatovať,” zdôraznil pred novinármi v Gaze. Povedal, že Hamas presunie svoje zbrane na západný breh Jordánu s cieľom bojovať proti izraelskej okupácii. “Je naše právo bojovať proti okupácii, až kým sa neskončí,” dodal al-Hajjá.
Jeho výroky podľa agentúry AP zvýrazňujú ostré rozpory medzi uvedenými palestínskymi skupinami. Tie diskusiu o zbraniach odložili na ďalšie rokovania o širších národných otázkach.
Hamas a Fatah dospeli k dohode o zmierení v októbri v egyptskej Káhire. Jej hlavným výsledkom je to, že Fatah do 1. decembra prevezme civilnú a administratívnu kontrolu nad pásmom Gazy. Bezpečnostné zložky Fatahu mali už 1. novembra prevziať zodpovednosť za priechod Rafah na hranici medzi pásmom Gazy a Egyptom. Urýchlene by tiež malo dôjsť k ukončeniu ekonomických reštrikcií voči vláde Hamasu zo strany palestínskej samosprávy.
Hnutia Fatah a Hamas a 11 ďalších palestínskych frakcií sa tiež dohodli na uskutočnení prezidentských a parlamentných volieb na palestínskych územiach do konca roka 2018.
Posledné parlamentné voľby na palestínskych územiach sa konali v roku 2006. Skončili sa nečakaným víťazstvom militantného hnutia Hamas, čo konkurenčné hnutie Fatah odmietlo uznať. Hamas sa následne zmocnil pásma Gazy a Fatahom ovládaná palestínska samospráva si udržala len kontrolu nad Predjordánskom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.