Praha 18. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Český minister vnútra a predseda ČSSD Jan Hamáček si myslí, že by bolo lepšie, ak by vláda pokračovala bez premiéra Andreja Babiša

Na snímke Ján Hamáček

Vyjadril sa tak v Českej televízii, pričom poznamenal, že nevidí dôvod na vyslovenie nedôvery celej vláde. Vylúčil zároveň, že by za informáciami o Andrejovi Babišovi mladšom stála rozviedka a vyhlásil, že od premiéra očakáva ospravedlnenie.
„Je pravda, že tá súčasná kauza okolo premiéra vládu extrémne zaťažuje. My sme do tej vlády ale nešli, aby sme riešili kauzy Andreja Babiša,“ uviedol Hamáček s tým, že premiérovo odstúpenie by situáciu vyriešilo. Myslí si však, že hnutie ANO touto cestou nechce ísť.
Predsedníctvo ČSSD by sa malo podľa Hamáčka stretnúť v stredu a do piatka sa rozhodnúť o svojom ďalšom postupe. „Zvažujeme všetky alternatívy, vieme, akú hráme úlohu a chceme vedieť, aké máme možnosti,” skonštatoval a zároveň poznamenal, že opozícia nemá plán B.
Podľa doterajších ústavných zvyklostí v Českej republike by odstúpenie predsedu vlády znamenalo demisiu celej vlády, no v máji 2017, keď vtedajší premiér Bohuslav Sobotka avizoval podanie demisie, prezident Miloš Zeman uviedol, že by šiel proti ústavnej praxi a vymenil len Sobotku. Prezident pritom už vo štvrtok uviedol, že keby vyslovili nedôveru vláde, on by jej zostavením opäť poveril Babiša.
 
 
Príspevok Hamáčkovi by sa páčila vláda bez Babiša zobrazený najskôr Hlavné správy.