Praha 9. augusta 2018 (HSP/Foto: Twitter, TASR-Petr David Josek)
 
Hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček a katolícky kňaz Tomáš Halík majú za sebou ďalší konflikt. Halík sa tentokrát pustil do kritiky politikov, ktorí strašia utečencami a tých ktorí nie sú ochotní prijať ani jedného z nich. Na tieto slová vzápätí ostro zareagoval Ovčáček, píše Blesk.cz

Na snímke Tomáš Halík

Halík uvádza, že všetko, čo sa preženie je zle a podľa neho sa v Česku preháňa strach z utečencov. “U nás žiadni nie sú, žiadni k nám nechcú,” dodáva. V rozhovore pre DV TV ešte pripomenul, že nikto k nim neťahá veľké davy, ale len chcú aby symbolicky prijali niekoľko desiatok migrantov.
Taktiež Halík pripúšťa, že nemôžu prijať všetkých, ale treba rozlišovať, či ide o skutočné obete vojny alebo o obete obchodu s ľuďmi. Podľa neho by Česko bez problémov zvládlo prijať niekoľko desiatok utečencov. „Nie je možné ich zahnať do mora alebo vystreliť na mesiac. Je treba sa dohodnúť, ako sa o nich postaráme,“ dodal Halík.
Je preto potrebné podľa Halíka ukázať, že Česko je na rovnakej lodi s ostatnými krajinami, a že nechcú vytvárať nejakú bublinu etnickej čistoty. “Pohyb tejto multikulturality je jednoducho súčasťou našej civilizácie a tomu nezabránime žiadnymi ostnatými drôtmi. My sa musíme naučiť spolu nejakým spôsobom žiť.”

Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

Na vyjadrenia Halíka reagoval Zemanov hovorca Jiří Ovčáček, ktorý mu odkázal: „Telefonna linka z pekla je v posledných dňoch preťažená. Prístroj na stole veľkňaza neomarxizmu zvoní od rána do večera!“
Halík pritom akoby ďalšiu kritiku očakával. “Ja na toto kašlem, mne je to jedno, čo si kto o mne myslí, čo kto o mne povie, čo o mne kto napíše,” uviedol v DV TV.
 
Príspevok Halík kritizoval strašenie utečencami. Ovčáček odpovedal: “Zvoní mu telefón z pekla” zobrazený najskôr Hlavné správy.