Washington 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Keystone-Magali Girardin)
 

Stála zástupkyňa USA pri OSN Nikki Haleyová povedala, že je sklamaná tým, že experti Výboru 1718 Rady bezpečnosti OSN, ktorý kontroluje dodržiavanie sankcií proti KĽDR, zmenili svoju správu, s ktorou pôvodnou variantou nesúhlasilo Rusko.

Na snímke americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová

V stredu veľvyslanectvo RF vyhlásilo, že skupina expertov Výboru 1718 načúvala dôvodom ruskej strany a zmenila údaje v správe. Teraz môže byť správa zverejnená.
„Sme sklamaní tým, že skupina ustúpila ruskému nátlaku a opravila to, čo malo byť nezávislou správou. To je nebezpečný precedens a vrhá zlé svetlo na dôležitú prácu tejto skupiny,” uvádza sa vo vyhlásení Haleyovej.
Stála zástupkyňa USA trvá na tom, aby bola zverejnená pôvodná varianta tohoto dokumentu, a myslí si, že Rusko „zasiahlo” do nedotknuteľného procesu príprav správ nezávislou skupinou expertov OSN.
Podľa názoru Haleyovej Rusko vyvíjalo na skupinu nátlak s tým, aby zmenila svoju nezávislú správu, ktorá obsahuje aj porušenie sankcií voči ruským subjektom.
 

Príspevok Haleyovú sklamalo, že správa o sankciách proti KĽDR bola opravená kvôli Rusku zobrazený najskôr Hlavné správy.