Haleyová ukázala údajnú iránsku raketu, ktorú vystrelili jemenskí povstalci

Washington 15. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová ukázala médiám údajnú raketu iránskej výroby, ktorú podľa nej jemenskí povstalci vystrelili na letisko v Saudskej Arábii. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že Irán Haleyovej obvinenia poprel.

Na snímke americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová

Zvyšky rakety ukázala Haleyová vo štvrtok na vojenskej základni vo Washingtone. Podľa nej ide o konkrétny dôkaz toho, že Teherán porušuje platné rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o nešírení zbraní.
USA a ich spojenci majú k dispozícii správy tajných služieb o tom, že Irán dodáva zbrane povstaleckým a teroristickým skupinám v Jemene, Libanone, Sýrii a Iraku, uviedla Haleyová. Takéto protiprávne konanie iránskeho režimu už nemožno ďalej tolerovať. “Boj proti iránskej agresii je v záujme celého sveta,” vyhlásila veľvyslankyňa.
Vyzvala preto všetkých členov BR OSN a členov amerického Kongresu, aby si prišli pozrieť vystavené zvyšky iránskej rakety a následne podnikli príslušné kroky voči Teheránu.
Iránsky veľvyslanec pri OSN Gholámalí Chóšrú na Haleyovej vystúpenie reagoval tvrdením, že jeho krajina nikdy neposkytla rakety jemenským povstalcom. Haleyovej obvinenia označil za neopodstatnené a ňou prezentované údajné dôkazy za vyfabrikované.
“Cieľom takýchto obvinení je zatajovanie zločinov Saudskej Arábie v Jemene,” vyhlásil Chóšrú na adresu Rijádu, ktorý je spojencom USA a hlavným regionálnym rivalom Iránu.
Jemenskí šiitskí povstalci podporovaní Iránom vypálili 4. novembra balistickú strelu na letisko v saudskoarabskej metropole Rijád, ktorá však bola ešte pred dopadom zostrelená. Sunnitská Saudská Arábia a Spojené štáty vyhlásili, že raketu vzbúrencom dodal Teherán.
 
Príspevok Haleyová ukázala údajnú iránsku raketu, ktorú vystrelili jemenskí povstalci zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)