Tokio 21. februára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/JAXA and partner institutions)
 
Japonská sonda Hajabusa 2 sa vo štvrtok začala približovať k asteroidu Ryugu, na ktorom sa pokúsi pristáť a zozbierať z neho materiál, ktorý by mohol poskytnúť informácie o pôvode slnečnej sústavy a života na Zemi. Sonda by mala podľa plánov pristáť na povrchu telesa v piatok ráno, a to aj napriek päťhodinovému odkladu pristávacieho procesu pre bezpečnostnú kontrolu, informovala japonská národná vesmírna agentúra JAXA

Na snímke z 24. júna 2018 asteroid Rjugu

Pristátie sondy bude pre nerovný povrch asteroidu náročné. Aby sa vyhla prekážkam, pokúsi sa Hajabusa 2 z výšky 20 kilometrov pristáť v kruhu s priemerom šesť metrov. Do výšky 500 metrov nad povrchom budú sondu ovládať z riadiaceho centra vesmírnej agentúry, zvyšok už bude sonda robiť sama, keďže príkazy zo Zeme k nej putujú 20 minút. JAXA pristávanie v danom kruhu prirovnala k pristávaniu na ploche pre nadhadzovača na bejzbalovom ihrisku.
Počas dosadnutia na asteroid, ktoré bude trvať len niekoľko sekúnd, sonda vystrelí projektil, aby odpálil podpovrchový materiál, ktorého vzorky následne zozbiera a pošle na Zem. Piatkový pokus je prvý z troch takýchto naplánovaných pristátí.
Hajabusa 2 dorazila k Ryugu vlani v júni po triapolročnej ceste zo Zeme. V septembri na asteroid vypustila dve robotické zariadenia Minerva II-1, v októbri zase prieskumný modul Mascot.
Asteroid Ryugu, ktorý nesie meno podľa podmorského paláca z japonskej povesti, má priemer zhruba 900 metrov a nachádza sa vo vzdialenosti 280 miliónov kilometrov od Zeme.
 
Príspevok Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu zobrazený najskôr Hlavné správy.