Haiti 19. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Nick Ansell)

Prezident Haiti Jovenel Moïse v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že škandál okolo sexuálnych prečinov pracovníkov charitatívnej organizácie Oxfam je len špičkou ľadovca a mali by sa prešetriť taktiež aktivity iných skupín na Haiti, ako napríklad Lekári bez hraníc.
Na snímke nápis na budove humanitárnej organizácie Oxfam

„Prípad Oxfamu je viditeľnou časťou ľadovca. Nie je to len Oxfam, i ďalšie mimovládne organizácie sú v rovnakej situácii, ale interne informácie skrývajú,“ povedal Moïse.
Podľa neho by malo začať vyšetrovanie aj iných organizácií, ktoré pôsobia na Haiti od roku 2010. “Napríklad Lekári bez hraníc museli repatriovať asi 17 ľudí kvôli problémom, ktoré neboli vysvetlené,“ dodal prezident Haiti, pričom podľa Reuters nebolo jasné, aké prípady má na mysli.
„Žiadame belgickú a britskú vládu, aby prevzali zodpovednosť, taktiež apelujeme na medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zaistiť trest pre tých, ktorí takéto priestupky páchali, či už ide o belgických, či iných občanov. Dôstojnosť ľudí Haiti bola pošľapávaná,“ povedal Moïse.
Lekári bez hraníc údajne poznámky prezidenta preskúmavali a vítajú všetky formy dohľadu na činnosťou humanitárnych organizácií. Hovorkyňa zdravotníckej siete Analia Lorenzová dodala, že ich organizácia má k sexuálnym priestupkom nulovú toleranciu. Za minulý rok sa v rámci ich organizácie údajne riešilo 24 prípadov sexuálneho obťažovania či zneužívania, z čoho bolo 19 osôb prepustených.

Zastrašovanie
Ako informuje Denik.cz z vyšetrovacej správy bolo tiež odhalené, že traja z humanitárnych pracovníkov Oxfamu kvôli zatajeniu prečinu fyzicky zastrašovali svojho kolegu.
Na verejnosť sa zatiaľ nedostala kompletná verzia vyšetrovacej správy. Niektoré pasáže sú totiž začiernené kvôli utajeniu totožnosti zainteresovaných osôb a to vrátane mužov, ktorí sa dopustili zastrašovania svedka. Van Hauwermeiren medzi nimi ale údajne nefiguruje. Plnú verziu dokumentu chce Oxfam predložiť haitskej vláde.

Známa herečka ukončila spoluprácu
Herečka Minnie Driverová, ktorá je známa najmä z filmu Dobrý Will Hunting, bola ambasádorkou Oxfamu v rôznych krajinách vrátane Kambodže a Thajska. Teraz však po prevalení škandálu rozhodla sa ukončiť 20-ročnú spoluprácu s Oxfamom (viac TU).

Evansová, ktorá v Oxfame v rokoch 2012 až 2015 mala na starosti ochranu zamestnancov a spolupracujúcich ľudí, sa vyjadrila, že jej upozornenia na správanie niektorých sa nebrali dostatočne vážne. “Snažím sa pochopiť, prečo dodatočné zdroje neodpovedali okamžite na túto výzvu,” povedala pre agentúru Reuters.