Brusel 25. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)

Dohoda medzi EÚ a Tureckom z marca 2016, zameraná na zníženie migrácie, funguje dobre a aj bilaterálna spolupráca medzi Bruselom a Ankarou funguje v praxi lepšie, než by to naznačovali “silné reči” z Ankary. Uviedol to krátko pred stretnutím s tureckou delegáciou v rámci Dialógu na vysokej úrovni medzi EÚ a Tureckom v Bruseli eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn.
Komisár EÚ pre európsku politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn

Komisár v dnešnom rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu ORF uviedol, že sa neobáva o osud dohody o migrantoch, ktorú Únia podpísala s Tureckom, a spresnil, že táto dohoda “funguje”.
Hahn podľa agentúry Reuters poskytol rozhovor za situácie, keď Nemecko naznačilo možnosť zastavenia finančnej podpory, ktorú Únia sľúbila venovať Turecku za dodržiavanie protimigračnej dohody.
Výmenou za finančnú podporu vo výške troch miliárd a sľubmi o uvoľnení vízového režimu pre občanov Turecka sa Ankare za vyše rok od podpísania tejto dohody podarilo drasticky znížiť počet migrantov z konfliktných zón na Blízkom východe a z Afganistanu, ktorí sa chcú dostať do Európy cez Turecko.
Hahn zároveň zdôraznil, že “v mnohých oblastiach bilaterálna spolupráca funguje lepšie, než by mohla naznačovať rétorika a niektoré aktivity Turecka”.
Ide o ústretové slová voči Ankare pred dnešným rokovaním s tureckou delegáciou v Bruseli. Dialóg na vysokej úrovni medzi EÚ a Tureckom, ktorý sa bude konať dnes večer, hostí šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová spolu s komisárom Hahnom.
Ich hosťami budú turecký minister pre európske záležitosti Omer Celik a šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu. Ten nedávno varoval, že Ankara môže prepracovať alebo pozastaviť všetky dohody o utečencoch, ak Brusel nebude pozitívne pristupovať k sľúbenej liberalizácii víz pre občanov Turecka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.