Brusel 2. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rene Rossignaud)

Turecko sa počas vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana otočilo chrbtom k členstvu v EÚ. Aspoň zatiaľ to tak vyzerá, uviedol eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn.
Na snímke komisár EÚ pre európsku politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn

Eurokomisár v rozhovore, ktorý dnes zverejnila tlačová agentúra Reuters, pripomenul, že “každému je jasné, že prinajmenšom v súčasnosti sa Turecko vzďaľuje európskej perspektíve”. Vlády členských štátov EÚ tvrdia, že integračný proces Turecka zlyhal, pričom za hlavný dôvod sa považuje Erdoganova snaha potlačiť opozíciu a jeho úsilie o čo najväčšiu koncentráciu výkonnej moci.
“Musíme zistiť, čo sa dá urobiť do budúcnosti a v akom druhu spolupráce môžeme pokračovať,” povedal komisár. Hahn v tejto súvislosti priznal, že s tureckými partnermi nemal žiadne stretnutie na tému hospodárskych otázok od januára 2016.
Prístupový proces Turecka nie je oficiálne zmrazený, avšak poslanci Európskeho parlamentu minulý týždeň požiadali o prerušenie rokovaní medzi Bruselom a Ankarou.
Veľká časť europoslancov upozorňuje, že Turecko už nespĺňa demokratické kritériá, aby mohlo byť považované za kandidáta na členstvo, a za súčasnej politickej situácie by už vôbec nemohlo byť plnohodnotným členom EÚ.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Hahn, keď upozornil, že obmedzovanie slobody tlače, masové zatýkanie a obmedzovanie občianskych práv znemožňujú Turecku splniť prístupové kritériá EÚ. Dodal, že o pravidlách EÚ nemožno vyjednávať a že Brusel nemôže “vymaniť ľudské práva” z rozhovorov s Ankarou.
“Neexistuje žiadna verzia tureckej demokracie. Je tu len demokracia. Turci majú rovnaké práva ako Európania žiť v slobode”, zdôraznil Hahn.