Rím 8. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Líbyjský veliteľ Chalífa Haftar sa blíži k dosiahnutiu dôležitého víťazstva v konflikte v severoafrickej krajine vďaka vojenskej pomoci od Ruska. Vyslanec OSN pre Líbyu Ghassan Salamé to uviedol v nedeľňajšom rozhovore, informuje agentúra DPA

Na snímke veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar

„Som veľmi znepokojený,“ povedal Salamé pre talianske noviny Corriere della Sera.

„Odkedy sa Rusi pridali k Haftarovým jednotkám, ofenzíva na Tripolis znovu nabrala na sile. Za posledných desať dní sa boje presúvali k mestským oblastiam metropoly. Nemôžem vylúčiť novú patovú situáciu ani zdrvujúcu postup,“ dodal.

„Ak to bude takto pokračovať, bude viac civilných obetí, viac ľudí vyhnaných z domova, viac utrpenia,“ varoval Salamé.

Podobne sa v rozhovore pre ďalší taliansky denník La Repubblica vyjadril minister zahraničných vecí medzinárodne uznávanej líbyjskej vlády Muhammad Sijála.

„Samozrejme, s intervenciou Ruska by sa Haftarovi mohlo podariť vstúpiť do Tripolisu. S rastúcou účasťou Rusov prostredníctvom dodávky dronov a žoldnierov tomuto generálovi existuje riziko, že by hlavné mesto mohlo kapitulovať,“ povedal Sijála.

Salamé a Sijála boli v sobotu v Ríme na zahraničnopolitickej konferencii MED 2019.

V Líbyi prebieha konflikt medzi vládou v Tripolise, ktorú uznáva OSN, a Haftarom, ktorý je spojený s konkurenčnou vládou v meste Tobruk na východe krajiny.

Z tohto konfliktu sa stala zástupná vojna, keď majú obe strany zahraničných podporovateľov. Salamé hovoril o ruských „žoldnieroch alebo kontrahentoch“ pre Haftara a tureckých dronoch a dodávkach zbraní pre Tripolis.

Nemecko pripravuje konferenciu o Líbyi v Berlíne, ktorej zámerom je zhromaždiť regionálne mocnosti zapojené do konfliktu v nádeji na dohodnutie prímeria, dodáva DPA.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj