Washington 29. marca 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Hasan Sarbakhshian)
 
Výrobca lietadiel Boeing nedávno zaznamenal malwarový útok, ktorý údajne mohol ovplyvniť výrobu lietadiel alebo vlastný softvér vyvíjaný spoločnosťou. V oficiálnom vyhlásení neskôr uviedli, že došlo k “čiastočnému vniknutiu”.

Ilustračné foto

Všetko to začalo znepokojujúcim dokumentom, ktorý údajne poslal hlavný inžinier Boeing Commercial Airplane, Mike VanderWel denníku Seattle Times. Varoval v ňom zamestnancov pred možným odstavením zariadení Boeingu kvôli rýchlo sa šíriacemu počítačovému vírusu. Zdrojom problémov s počítačmi Boeingu mal byť údajne dobre známy vírus (ransomware) spoločnosti WannaCry, ktorý sa v tomto prípade pokúšal o narušenie procesu výroby vo viacerých závodoch spoločnosti Boeing a potenciálne aj ovplyvnenie leteckého softvéru.
“Vírus sa šíri pomerne rýchlo zo severného Charlestonu a počul som, že môže spôsobiť zastavenie viacerých automatizovaných nástrojov výroby,” uviedol VanderWel. Medzi ďalšími obavami spomenul, že malware by mohol ovplyvniť zariadenia potrebné na konfiguráciu lietadiel a že by sa teoreticky mohol “rozšíriť do softvéru lietadiel”.
Krátko po zverejnení týchto informácií sa spoločnosť Boeing nechcela k problému vyjadrovať. Hovorca uviedol, že médiá prípad nehorázne nafúkli a medializované skutočnosti označil za “nadhodnotené a nepresné”.
“Vyskytlo sa čiastočné narušenie škodlivým softvérom, ktoré malo vplyv len na malý počet systémov,” píše sa vo vyhlásení hovorca spoločnosti a konštatuje, že problém sa vyriešil a nikdy nebol “problémom výroby alebo dodávky lietadiel”. Malware údajne infikoval niekoľko starších systémov,  uviedol pre agentúru CBS predstaviteľ Boeingu.
Celosvetové rozšírenie počítačových vírusov WannaCry v máji 2017 vyradilo z prevádzky približne 200 000 počítačov. Počas útokov boli odcudzené osobné údaje, za ktoré následne hackeri požadovali výkupné. Po mesiacoch špekulácií, že v útokoch mohol mať prsty napríklad Pchjongjang, úrady napokon predsa len v decembri obvinili Severnú Kóreu za to, že organizovala útok, pričom citovali “dôkazy” z procesu vyšetrovania.
Microsoft podotýka, že Severná Kórea je obvinená z útoku s “kybernetickými nástrojmi ukradnutými z NSA”.
Severná Kórea odmietla obvinenia z “neopodstatnenej provokácie” a obvinila Washingtona z použitia útoku ako zámienky na zvýšenie napätia. Kórejské úrady požadujú, aby USA poskytli relevantné dôkazy.
 
Príspevok Hackeri údajne zaútočili na spoločnosť Boeing, pričom mohli ovplyvniť výrobu aj softvér spoločnosti zobrazený najskôr Hlavné správy.