Washington 20. septembra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Dominic Lipinski)
 
Podvodníci ťažia bitcoin, monero a ďalšie populárne kryptomeny prostredníctvom EternalBlue – hackerského nástroja Národnej bezpečnostnej agentúry Spojených štátov (NSA), ktorý minulý rok unikol, uvádza sa v správe organizácie Cyber Threat Alilance (CTA).

Ilustračné foto

Aliancia CTA zistila, že za posledný rok sa výrazne (o 459 %) zvýšil počet prípadov nelegálnej ťažby kryptomien cez šifrovacie zariadenia. Nárast údajne súvisí s únikom programu EternalBlue, ktorý sa používa na prelomenie slabých miest v zabezpečení počítačov so systémom Microsoft Windows.
Program EternalBlue bol v apríli 2017 ukradnutý skupinou hackerov Shadow Brokers. Aplikácia predtým využívaná NSA bola potom použitá v rámci známych útokov WannaCry a NotPetya. Microsoft následne obvinil americkú vládu zo “zhromažďovania” kybernetických zbraní na uľahčenie takýchto rozsiahlych útokov.
“Záplata pre EternalBlue je síce k dispozícii 18 mesiacov, no aj po tom, čo bol tento program zneužitý v dvoch významných globálnych kybernetických útokoch – WannaCry a NotPetya – stále existuje nespočetné množstvo organizácií, ktoré sú ohrozené týmto zneužitím, pretože hackeri ich pomocou programu zneužívajú na ťaženie kryptomien,” povedal nedávno Neil Jenkins, hlavný analytik pre CTA.
“Aj keď je monero je podstatne menej cennou menou ako bitcoin, viaceré faktory z neho robia dobrú príležitosť pre hackerov,” uvádza sa v správe. Hackeri uprednostňujú monero, pretože ponúka viac súkromia a anonymity, “čo pomáha škodlivým aktérom skrývať svoje nelegálne ťaženie a ich transakcie pomocou tejto meny,” uviedli vedci.
Transakčné adresy a hodnoty sú v predvolenom nastavení zamaskované, čo sťažuje sledovanie používateľov. “Je to neuveriteľne ťažké pre vyšetrovateľov.”
 
Príspevok Hackeri ťažia bitcoin a ďalšie kryptomeny s využitím uniknutého špionážneho nástroja amerických tajných služieb zobrazený najskôr Hlavné správy.